HSBC Logo Dünyanın yerel bankası
      Genel Şart ve Hükümler ve Önemli Notlar   *

HSBC Bank A.Ş - İnternet Bankacılığı Genel Şart ve Hükümleri ve Önemli Notlar
28 Ekim 2004


"Bu siteyi ("Site") kullanmaya başlamadan önce lütfen aşağıda belirtilen maddeleri dikkatle okuyunuz. Bu Site ve sayfalarına erişim sağlamakla, aşağıda belirtilen genel şart ve hükümleri, önemli notlar ve feragat beyannamesine ("Şartlar" kısmı) bağlı kalacağınızı kabul etmiş bulunmaktasınız."

"Siz", "Sizin" ve "Sizinki" şeklindeki ifadeler Siteye erişim sağlayan kişi/kişileri,
"Biz", "Bizi", "Bizim" ve "Banka" şeklindeki ifadeler HSBC Bank A.Ş'yi;
"Ajans" ve "Ajanslar" şeklindeki ifadeler Banka tarafından HSBC İnternet Bankacılığı servislerinden tümünü veya bazılarını sunması amacıyla atadığı ajans veya ajansları,
"HSBC Grubu Şirketleri"şeklindeki ifadeler HSBC Holdings plc, yan kuruluş ve bağlı şirketlerini ifade etmektedir.

Şartlar
HSBC Bank A.Ş. ve HSBC Grubu Şirketleri diğer üyelerinin her türlü ürün ve hizmetleri, bu ürün ve hizmetlerin tabi olduğu genel şart ve hükümleri ve feragat beyannamelerine tabidir. Bu Şartlar, Sitede yer alan diğer tüm genel şart ve hükümleri ve feragat beyannameleriyle beraber okunmalıdır. Herhangi bir çelişki söz konusu olduğunda Sitede yer alan genel şart ve hükümleri ve feragat beyannameleri bu Şartların üstünde yer alacaktır.

Sitedeki sayfalarda yer alan her türlü bilgi, materyal ve içerik herhangi bir ihbarda bulunulmadan askıya alınabilir, geri çekilebilir veya değiştirilebilir. Şartlardaki değişiklik, herhangi bir ihbarda bulunulmadan bu sayfanın güncellenmesi ile gerçekleştirilir. Siz, Şartları düzenli olarak gözden geçireceğinizi ve Siteye erişiminizi devam ettirmekle bu Şartlarda yapılabilecek herhangi bir değişiklikte mutabık olduğunuzu kabul etmektesiniz. Bununla birlikte, genel şart ve hükümlerini kabulünüzü takip eden 30 gün içerisinde bu kontratı sona erdirebilirsiniz.

Teklif
Sitede bulunan hiçbir bilgi veya yorum, herhangi bir finansal ürün veya menkul kıymete yönelik alış/satış teklifi, daveti ya da bunlara yönelik öneri veya tavsiye değildir. Kişisel veya işinizle ilgili tüm yatırımlarınızda kararlarınızı vermeden veya aksiyon almadan önce her zaman profesyonel bir vasıflı yatırım danışmanına başvurmalısınız.

Finansal Servis veya Ürünlerin Provizyonu
HSBC Bank A.Ş. herhangi bir finansal servis veya ürün teklif etmemekle beraber HSBC Bank A.Ş.'nin hsbc.com gateway (ağ geçidi) veya portalını yönetmesi, HSBC Grup üyeleri tarafından sunulan herhangi bir ürün veya servisin teklif edilmesi anlamını taşımamaktadır.

Sitede göreceğiniz tüm ürün ve servisler, bütün coğrafi lokasyonlarda kullanılabilir değildir. Bir ürün veya servisin, müşteri tarafından yararlanabilme kararının verilmesi hakkı tamamen ilgili HSBC Grup üyesine aittir. Yerleşik olduğunuz ülke dışında bir web sitesine girmeyi seçerseniz, o siteye giriş yapmak veya sitede yer alan olanaklardan yararlanmak, o sitenin bulunduğu yargı yetkisi dahilinde olan yer/lerde yasal olmayabilir; yargı yetkisi dahilinde olan bu yer/lerin yasal gereksinimleri, Sizin bu yerde iş veya işlem yapmanızı yasaklayabilir.

Herhangi bir HSBC Grup üyesi tarafından sunulan tüm ürün veya servisler, sadece, ürün veya servisleri sunan bu üyenin yargı yetkisi dahilinde iş yapmaya yetkili olduğu yer/lerde geçerli olabilir.

Herhangi bir HSBC Grup üyesi tarafından sunulan herhangi bir ürün veya servisin, ürün veya servisleri sunan bu üyenin yargı yetkisi dahilinde iş yapmaya yetkili olduğu yer/lerde geçerli olduğunu kabul etmektesiniz.

HSBC İnternet Bankacılığı servisi sadece Türkiye veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yerleşik olan kişilerin kullanımına yöneliktir. Tüm bankacılık işlemleri için Vergi Kimlik Numarası zorunludur. Bankacılık işlemlerinizin gerçekleştirilebilmesi için Vergi Kimlik Numaranızı Bankamıza bildirmeniz gerekmektedir.

Herhangi bir kişinin bilgisayarınız yolu ile Siteyi kullanmasından ve bu kişi veya kişilerin Şartlara uymasından tamamen Siz sorumlusunuz.

Garanti Altında Olmayan Hususlar
Aşağıdaki maddeler, Site üzerindeki yasal yükümlülüğümüzün dışında bulunur veya bu yükümlülüğümüzü sınırlandırır. Bunları dikkatlice okumalısınız. Bu maddeler yasalar izin verdiği ölçüde uygulanır.

Site içeriği, herhangi bir garanti verilmeden size dağıtılmaktadır. Biz ve diğer HSBC Grubu Şirketleri, bu teminatların sorumluluğunu üstlenmemektedir.

Sitede "olduğu gibi", "elde edildiği gibi" temeliyle yayınlanmakta olan bilginin kanuni, zımni veya açık ifade yoluyla hiç bir şekilde garantisi verilmemektedir. Siteyi kullanımınızdan doğabilecek riskler sadece Sizin sorumluluğunuzdadır. Sitenin, erişmek istediğiniz her an kullanımınıza açık olması, ihtiyaçlarınızı karşılayabilmesi, erişimin kesintisiz olması, bilgi iletiminde gecikme/ başarısızlık/ hata/ kasıtsız ihmal veya kayıpların olması, virus ya da diğer bulaşıcı veya yok edici özelliklerin bulaşması veya bilgisayar sisteminizde herhangi bir zararın oluşması konusunda Bankamız sorumlu olmayıp herhangi bir garanti de vermemektedir. Bilgi ve/veya ekipmanınızın yeterli şekilde korunması, yedeklenmesi ve bilgisayar virüslerine veya diğer zarar verici özelliklere karşı yerinde ve uygun önlemlerin alınmasında tüm sorumluluk Size aittir.

Siteyle bağlantılı şekilde kullanılabilecek, üçüncü tarafa ait herhangi bir programın doğruluğu, fonksiyonelliği veya performansıyla ilgili taraf teşkil etmemekte ve herhangi bir garanti vermemekteyiz.

Bankamızı (a) tarafınızdan uygun bir şekilde teyit edilmiş olarak geçerli gözüken tüm emirlerinize dayanarak, hesap ve vakalarınıza ilişkin herhangi bir zamanda verilmiş olan vekalet ile çelişse dahi bu işlemi yapmaya (b) herhangi bir işlem için ödediğimiz veya bu işlemi yaparken oluşan ücreti hesabınızdan çekmeye yetkilendirmektesiniz. İşlem, İnternet Bankacılığı üzerinden doğru şifre ile yapıldığı sürece tarafımızdan kabul edilir, fakat işlemin gerçekliğine dair ayrıca bir kontrol yapılmaz. Sizin tarafınızdan yetkilendirilmese dahi hesabınızdan para çıkarmak da dahil olmak üzere tarafımıza iletilen tüm işlemlerin gerçekleştirileceğini kabul etmektesiniz. İşlem belirli bir değer veya limiti geçerse veya herhangi bir güvenlik ihlalini bilir veya bundan şüphelenirsek bu işlemi gerçekleştirmeyi reddedebiliriz. İnternet Bankacılığı'ndan yapılan işlemlere uygulanan limitler hakkında daha detaylı bilgi almak için İnternet Bankacılığı sitesinde yer alan 'İşlem Limit Bilgileri' sayfasına bakabilirsiniz.

Bankamız, hesabınızın bulunduğu üçüncü taraftan kaynaklanan veya her nasıl sebep olmuşsa olsun işlemlerimizin üçüncü taraflar tarafından gerçekleştirilmesi sırasında ortaya çıkan herhangi bir başarısızlık, gecikme veya kusurdan dolayı sorumlu bulunmamaktadır. Güvenlik ihlalinin söz konusu olduğu durumlarda sizi korumak, bakım çalışması yapmak veya başka sebeplerden dolayı zorunlu veya uygun olduğunu düşündüğümüz zamanlarda ilan etmeden İnternet Bankacılığı Servisini askıya alabiliriz. İnternet Bankacılığı Servisi altındaki herhangi bir servisin sağlanamaması durumunda İnternet Bankacılığı ve/veya web sitemiz üzerinden makul bir çaba gösterilerek büyük bir gecikme olmadan size haber verilecektir. İsteğiniz doğrultusunda herhangi bir işlemin; değiştirilmesi, yerine getirilmemesi veya yerine getirilmesinin ertelenmesine ilişkin talimatınız için gerekli çaba gösterilecek, ancak bu isteklerinize uygun hareket edilmemesinin, gerekli çabanın gösterilmemesinden kaynaklanması dışında, hiç bir şekilde sorumlu olmayacağız.

Herhangi bir işlemin doğru ve tam olmasından emin olmalısınız, Banka bundan sorumlu değildir. İşlemin, emrinin verilme zamanı ile gerçekleştirilme zamanı aynı olmayabilir. Bazı işlemleri gerçekleştirmek zaman alabilir ve İnternet Bankacılığı servisi Banka çalışma saatleri dışında da kullanılabilir olsa dahi belirli işlemlerin gerçekleştirilmesi sadece bu çalışma saatleri dahilinde olabilir.

Güvenlik
Lütfen kullanıcı kodu ve şifrenizi güvende ve gizli tutmak için azami dikkati gösteriniz ve yetkisiz kullanımları engellemek amacıyla gerekli önlemleri alınız. Kullanıcı kodu ve şifrenizi bir yere not ederek, Banka personeli dahil olmak üzere birisine söyleyerek, başka kişiler tarafından anlaşılmasına yol açacak şekilde bir yere kaydederek (şifrenizi otomatik olarak alan bir yazılım programına kayıt edilmesi gibi) veya İnternet Bankacılığı servisine giriş yaptıktan sonra ekranı gözetimsiz bırakarak ifşa etmeyin. Doğum tarihi, telefon numarası gibi kolay tahmin edilebilecek şifreler kullanmayın, kullanıcı kodu ve şifrenize dair tarafımızdan aldığınız mektubu okuduktan sonra yok edin.

İnternet Bankacılığı servisine herhangi bir yetkisiz girişin olması, şüphelendiğiniz veya bilginiz dahilinde yetkisiz bir emrin verilmesi veya birisinin şifrenizi bildiğinden şüphelenmeniz durumunu tarafımıza hemen bildirmelisiniz. Bunun için HSBC Telefon Bankacılığı 444 0 111'i arayabilirsiniz. Bu tip durumlarda hemen şifrenizi değiştirmelisiniz. Herhangi bir kaybın telafi edilmesine çalışılırken Banka ve polisin yardımınıza ihtiyacı olacaktır. Kayıpların telafi edilmesi veya önlenmesine yardımcı olacağına inandığımız durumlarda polise veya üçüncü taraflara siz veya hesaplarınız hakkında bilgi verilebilir.

İşlem kayıtlarını ve hesap ekstrenizi dikkatlice incelemeyi ve herhangi bir ayrılığı bize hemen bildirmeyi kabul etmektesiniz.

Sorumluluğumuz Haricindekiler
HSBC Bank A.Ş. ve HSBC Grubu Şirketlerinden hiçbiri, Siteyi kullanmanız veya sunulan bilgi/hizmet/servislere itimat etmeniz, bu bilgi/hizmet/servisleri kullanmanız veya kullanamama durumunda olmanızdan; operasyon ve iletimde başarısızlık/performans kaybı/hata/kasıtsız ihmal/kesinti/bozulma/gecikmelerden; bilgisayar virüsü, kablo veya sistem hatası dolayısıyla ortaya çıkabilecek kısıtlama olmadan, doğrudan ya da dolaylı, özel, tesadüfi, netice itibariyle meydana gelen zarar/kayıp/yükümlülüklerden (kar, iş, fırsat, bilgi kaybı açısından veya başka türlü), Bizi bu zarar/kayıp/masraflardan haberdar etseniz dahi hiçbir zarar/kayıp/yükümlülükten (kontrat, haksızlık veya başka türlü) sorumlu tutulamaz.

Üçüncü Taraf Siteleri ve Yükümlülükler
İnternet üzerindeki başka yerlere sağladığımız hipertext bağlantıları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hipertext bağlantıları ile Siteden ulaşılan veya Siteye bağlanılan web siteleri ile sayfaların içeriğinden sorumlu değiliz. Bu tarzdaki web sitelerinin içeriklerini tahkik etmemekteyiz. Diğer web siteleri veya sayfalara giden bağlantıları takip etmenin riski tarafınıza ait olup bu bağlantı sebebiyle oluşan zararlardan Bankamız sorumluluk veya yükümlülük kabul etmez. Yüklenebilir yazılım sitelerine bağlantılar sadece kullanım kolaylığı sağlamak için olup yazılımı indirmekle ilgili zorluklar veya sonuçlara dair herhangi bir sorumluluk veya yükümlülük taşımamaktayız. İndirilen herhangi bir yazılımın kullanımı, eğer varsa, yazılımla birlikte sağlanan veya yazılımın yanında yer alan lisans anlaşmasının maddelerine tabidir.

Sitedeki hiçbir bilgi, üçüncü tarafların kabulu veya onayını ya da bu taraflar ait tavsiye, düşünce, bilgi, ürün ya da servisi ifade veya ima etmemektedir.

Üçüncü taraflara ait bir web sitesinden, herhangi bir HSBC web sitesine herhangi bir biçimde hipertext bağlantısı yaratılmadan önce yazılı iznimizin alınması gerekmektedir. Bu tarz bir kullanım ücrete tabi olabilir. HSBC Grubu, bu tarz bir bağlantı nedeniyle Sizin veya üçüncü tarafın uğradığı hiçbir kayıp veya zarardan sorumlu değildir. Daha detaylı marka ve telif hakkı bilgisi için 'Marka ve Telif Hakları' kısmına bakabilirsiniz.

E-posta
İnternet üzerinden gönderilen e-postalar, herhangi bir durdurma, izleme, kayıp ya da değişmeye maruz kalabileceğinden dolayı tamamen güvenli olduğu garanti edilemez. Gönderilen bu e-posta mesajlarından ya da Bankaya gönderdiğiniz veya tarafımızdan size gelen mesajlardan kaynaklanacak herhangi bir zarardan size veya herhangi birine karşı sorumlu değiliz.

Marka ve Telif Hakları
Sitede bulunan sayfa ekranları, bilgi ve materyallerin ve bunların düzenlenmesi konusundaki telif hakları, aksi belirtilmedikçe HSBC Bank A.Ş.'ye aittir. Sitenin içerdiği bilgi ve materyallere dair tüm telif hakları, tescilli marka, patent, entelektüel ve diğer mülkiyet hakları Bankamızda saklıdır. Bu bağlamda, hiçbir açık veya imalı lisans verilmemektedir.

Ürün ve hizmetlerimizi kullanırken veya kişisel bilginiz için Sitemizdeki dosyaları basabilir, kopyalayabilir, indirebilir veya geçici olarak saklayabilirsiniz. Ancak hiçbir şeyi değiştirmemelisiniz. Bizim yazılı iznimiz alınmadığı sürece Sitenin başka bir şekilde bir kullanımı yasaktır. Hiç kimse, önceden Bizim yazılı iznimizi almadıkça, Sitemizin belli bir kısmını başka bir web sitesinde kullanamaz veya başka bir web sitesinden Sitemize bağlantı kuramaz.

HSBC, HSBC Holdings plc'nin tescilli markası olup, HSBC'ye ait tüm haklar HSBC Holdings plc'de saklıdır. Yukarda bahsedilenin dışında, HSBC tescilli markası, logo veya marka adını kullanamaz veya çoğaltamazsınız.

Veri Muhafazası
Siteyle ilişkinizden dolayı Site erişiminiz sırasında hakkınızda elde edilen ve işlenen kişisel bilgileriniz, kredi kararları verme, sizinle olan ilişkimize hizmet etme, dolandırıcılığı önleme ve borçları toplama, finansal ihtiyaçlarınızı anlama, işimizi yürütme ve HSBC Grubu şirketleri ve seçilmiş üçüncü taraflar tarafından sunulan ürün ve hizmetleri iyileştirme amacıyla tarafımızca istatistiksel analiz yapma ve Sitenin pazarlama etkinliğini ölçmek amacıyla kullanılır. Bu bilgiler, aynı amaçlarla kanunlara uygun olarak HSBC Grubu şirketlerine ve ajanslara (daha az sıkı Veri Muhafazası kanunlarına sahip olan Avrupa Ekonomik Birliği dahilinde olan ve olmayan yerlerde bulunan) verilebilir ve onlar da kendilerinde bulunan bilgileri bize vererek bu amaçla kullanabiliriz. Bu tarzdaki bilgilerinizi dolandırıcılık/kayıp önleme ve/veya kanunlar/hükümet/hükmi gruplar/ajanslar veya düzenleyicilerimiz tarafından uygun yetkiler kapsamında mecbur/gerekli olması veya size daha önceden bildirdiğimiz veya onayınızı aldığımız ajans olarak çalışan taşeron firma veya kişilerin tabi olduğu sıkı gizlilik ve güvenlik uygulaması dışında HSBC Grubu şirketleri dışına ifşa etmeyeceğiz.

Bununla birlikte yukarda belirtilenlerle bağlantı halinde olabilir ve kişisel bilgilerinize aynı derecede koruma sağlamayan Avrupa Birliği üyesi olan veya olmayan ülkelere Siteden elde edilen kişisel bilgilerinizin transferinin provizyonu sağlanabilir. Kişisel bilgileriniz, nerede işlenirse işlensin, tüm HSBC Grubu üyeleri, personeli ve üçüncü taraflar tarafından sıkı bir gizlilik ve güvenlik uygulamasına tabidir ve sadece bizim direktiflerimiz doğrultusunda kullanılmaktadır. Bu Şartları kabul ederek bu tarzdaki verilerin bu şekilde kullanılmasını ve yukarda belirtildiği gibi başkalarına gönderilmesini kabul etmektesiniz.

Konuyla ilgili olarak ayrıca Gizlilik Anlaşmamızı da okuyabilirsiniz.

Size daha iyi bir hizmet ve daha etkili bir web sitesi sunmak amacıyla, browser'ınızla etkileşimimizin parçası olarak "cookies" kullanmaktayız. "Cookie", ziyaretçinin, web sitesini ziyareti sırasında bilgisayarı tarafından gönderilen bilgidir. Cookie'ler, bir ziyaretçinin Sitede izlediği navigasyonu takip edebilmemize olanak vermektedir. Cookie yoluyla toplanan bilgi, ziyaret tarih ve zamanı, izlenen sayfalar, Sitede geçirilen zaman, HSBC Sitesinden hemen önce ve sonra ziyaret edilen Site bilgisi gibi bilgileri içermektedir. Bir kişi, Bize online olarak kişisel bilgilerini isteyerek vermediği sürece tarafımızca tanınamaz. Bu bilgiler, bağımsız kuruluşlarla pazarlama yapmaları amacıyla paylaşılamaz veya satılamaz.

Siteyi Kullanımınız
Site, yasal olmayan, suistimal, iftira, müstehcen veya tehdit etmek amacıyla kullanılamaz.

Şu anda HSBC İnternet Bankacılığı kullanımından belirli bir ücret talep edilmemesine rağmen ilerde bunu yapmak üzere hakkımız mevcuttur. Tarafımızı, hesaplarınızdan herhangi biri için yetki vererek İnternet Bankacılığı servislerini sağladığı için belirlenecek ücreti ödemeyi kabul ve beyan etmektesiniz. Bununla birlikte, bu tarz bir ücretlendirme yapılmadan ve bize herhangi bir ihbarda bulunmanızdan önce posta, e-posta veya diğer yollardan tarafınıza bu değişiklikle ilgili bilgi 30 gün önceden verilecektir ve size bu değişiklik haber verildikten 60 gün içerisinde bize herhangi bir ihbarda bulunmadan kontratı iptal edebilirsiniz.

Ajans
Bankanın, HSBC İnternet Bankacılığı servislerinden bir kısmını ya da tamamını başka bir ajans veya ajanslara atayabileceğini kabul ve taahhüt etmektesiniz.

Müşteriler için Önemli Notlar

Şartlar, aşağıda belirtilen önemli notları içermektedir. Bu notları okumalısınız.

Hisse senedi ile ilgili yatırımlarda, adet değeri ve yatırımın getirisi değişebileceğinden, yatırımın değeri ilk başta yatırılan miktarın altına düşebilir. Döviz oranlarındaki dalgalanmalar sonucunda yabancı menkul kıymetlerin değerleri değişebilir. Ayrıca, yatırımın geçmişi gelecek performansına dair bir gösterge değildir. Kısa vadedeki yatırımınızın değerini etkileyebilecek olan ünite/hisse alış ve satış fiyatı arasındaki fark nedeniyle, fonlar ve hisse yatırımlarını orta ve uzun vadeli yatırımlar olarak düşünmelisiniz.

Sunulan bu bilgiler, yasal, muhasebe, vergi ve yatırım ile ilgili önerileri sağlamak amacıyla değildir, bu bağlamda değerlendirilmemelidir. Bu Sitedeki bilgiler, Bankanın basına gideceği zamanda yürürlükteki kanun ve uygulamaları anlayış biçimini yansıtmaktadır. Yasama, vergi oranları ve uygulamalarda gelecekte yapılacak değişiklikler bu Sitede bilgilerde değişikliğe yol açabilir.

Hesap makinalarında olduğu gibi bu Sitede yapılan tahminler haber verilmeden değiştirilir ve bu tahminler bir satış teklifi veya satın alma ve üye olma talebi olarak yorumlanmamalıdır. Tahminler, herhangi bir HSBC Banka şubesinden teyid edilmelidir.

Bazı durumlarda web sitesinde sağlanan bilgiler başka kaynaklardan alınmakta ve HSBC Bank A.Ş. bu bilginin doğruluğunu devam ettirmeye çalışır, bilginin doğruluğu hakkında taraf teşkil etmez ve garanti vermez, hata ve ihmallerden sorumlu tutulamaz.

Yürürlükteki Kanunlar
Genel şart ve hükümler, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yönetilir ve yorumlanır. Ayrıca, bu Sitenin kullanım kurallarıyla ilgili olarak doğabilecek herhangi bir anlaşmazlık durumunda Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri münhasır değillerdir.

© Copyright HSBC BANK A.Ş.
2002-2007
Tüm hakları saklıdır.