HSBC Türkiye
English
Bireysel İnternet Bankacılığı Bireysel İnternet Bankacılığı hizmetimizi şifre almadan denemek için tıklayın! Giriş Anında Şifre Kart İşlemlerim'e tıklayın, tüm kredi kartı bilgilerinize hızlıca ulaşın!
  Menü yükleniyor...

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik kamu sosyal güvenlik sistemini tamamlayan, katılımcılarına ilerleyen yaşlarda düzenli emeklilik geliri sağlayan bir tasarruf sistemidir.

Özellikleri ve kolaylıkları

  • Bireysel Emeklilik Sistemi’ne 18 yaşını doldurmuş medeni haklarını kullanabilen herkes katılabilir
  • Katılımcılar, en az 10 yıl süreyle sistemde bulunduktan ve 56 yaşını doldurduktan sonra emeklilik hakkı kazanırlar.
  • Emeklilik hakkı kazanan katılımcılar, birikimlerini isterlerse emekli maaşı olarak, isterlerse toplu para olarak alabilirler.
  • Katılımcıların yapacakları katkı payı ödemeleri, bireysel emeklilik hesaplarında izlenir ve emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir.
  • Devlet, bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı paylarının %25’ine karşılık gelen tutarı Devlet Katkısı olarak katılımcı adına yatırmaktadır. 2015 yılı için devlet katkısının üst sınırı yıllık asgari brüt ücret olan 14.850 TL'nin %25'i kadardır.
  • 2015 yılı için Devlet katkısından maksimum oranda yararlanmak için Ocak 2015 itibarıyla yatırdığınız toplam katkı payı tutarınızı inceleyebilirsiniz. Bu tutara 2015 yılının kalan aylarında yatıracağınız katkı paylarını da eklemeniz gerekmektedir. Yıl sonu katkı payı tutarınız 2015 yıllık asgari ücret olan 14.850 TL’den düşük ise daha fazla devlet katkısı alma hakkınız bulunmaktadır. Bu durumda aradaki farkı en geç 2015 yılının sonuna kadar yatırarak, 2015 yılı için maksimum oranda devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Hesabınızdan yapacağınız ara ödemeler için son gün 31.12.2015 olup, kredi kartı ile yapacağınız ara ödemelerde provizyon süresi sebebi ile ödeme yapabileceğiniz son gün 20.11.2015’dir. Örneğin; 2015 yılı için toplam 10.000 TL katkı payı yatırdınız ve bunun karşılığında 2.500 TL devlet katkısına hak kazandınız. 4.850 TL daha katkı payı yatırmanız durumunda toplamda 3.712,50 TL devlet katkısına hak kazanarak, bu avantajdan bu yıl için en yüksek oranda faydayı sağlayabilirsiniz.
  • Başka bir şirkette de bireysel emeklilik hesabınız varsa veya birden fazla bireysel emeklilik sözleşmeniz varsa, sisteme yatıracağınız toplam tutar üzerinden limit hesaplaması yapılır. Dilerseniz bütçenize uygun oranda daha düşük bir miktarda da ara ödeme yaparak mevcut kazandığınız devlet katkısını artırabilirsiniz. Yıl bitmeden bu hakkınızdan yararlanmak istiyorsanız ödeme yönteminize göre 20.11.2015 veya 31.12.2015 tarihine kadar yatırımınızı yapabilirsiniz.
Nasıl başvurabilirsiniz?

Bireysel emeklilik sistemine katılmak istediğinizde, Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. acentesi olan HSBC Bank şubelerindeki bireysel emeklilik aracı lisansı sahibi olan bireysel müşteri temsilcilerimiz, mevcut gelir düzeyiniz, hayat standartınız ve emekliliğe yönelik beklentileriniz doğrultusunda size en uygun teklifi sunar. Teklifi kabul etmeniz durumunda, bireysel emeklilik hesabınız açılır.

Daha fazlası

Ayrıntılı bilgi için HSBC Bank Telefon Bankacılığı 0850 211 0 111'i arayabilirsiniz.

HSBC Bank A.Ş., Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. acentesidir.