Ana içeriğin başı

Zorunlu Trafik Poliçesi

Beklenmedik kazalara karşı aracınızı güvence altına alın!

Zorunlu Trafik Sigortası, tüm araç sahipleri tarafından yaptırılması zorunlu olan, hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları, T.C. Hazine müsteşarlığı tarafından belirlenen teminat limitlerine kadar güvence altına alan bir poliçedir.

Özellikleri

  • Zorunlu Trafik Sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşididir. Trafiğe çıkan araçlar değişik kazalara yol açarak, can kaybına veya maddi hasara yol açabilirler. Zorunlu Trafik Sigortası araçların karıştıkları kazalarda karşı tarafa verdikleri zararı aracın kusuru nisbetinde ve belirli bir orana kadar karşılamaktadır. Zorunlu Trafik Sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın / eşyanın veya kişinin zararını karşılar.
  • Zorunlu Trafik Sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçlar görüldükleri yerde kolluk kuvvetlerince trafiğe çıkması engellenecek şekilde işlem yapılır.
  • Her araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden poliçesini yeniletmekten sorumludur.
  • Zorunlu Trafik Sigortası sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir.

Zorunlu Trafik Sigortası teminatları, Allianz Sigorta A.Ş. tarafından verilmektedir. HSBC Bank A.Ş. Allianz Sigorta A.Ş acentesidir.