Ana içeriğin başı

HSBC'de Kariyer

HSBC, 67 ülke ve bölgeyi kapsayan bir ağa sahip dünyanın önde gelen bankalarından biri olup, büyüklüğümüz ve küresel erişimimiz aracılığıyla, kariyerinizi geliştirmeniz için size birçok yol sunuyoruz.

İşe Alım Politikamız

HSBC olarak işe alım politikamız, yüksek standartlarda ve dünya kalitesinde bir işe alım sürecini yönetmektir. İşe alım politikamız HSBC'nin değerleri ile uyumluluk gösterir ve iş kollarının ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kalitede ve farklılığa önem veren adayları bulma, seçme ve işe almayı destekler. Bankamıza yapılan başvuruları değerlendirirken, “doğru işe doğru kişi” ilkesine büyük önem verilmekte ve kişilerin gerekli nitelikleri taşıyor olması esas alınmaktadır. İşe alım stratejimizin temelini adil ve kaliteli bir seçme süreci yürüterek, alanında en yetkin bireyleri kadromuza almak ve geliştirmek oluşturmaktadır. Hiçbir işe alım mevcut veya potansiyel müşterilerin ya da belirli kişilerin ilişkileri veya bağlantılarına dayalı olarak gerçekleştirilmemektedir.

Oluşan personel ihtiyaçları kapsamında deneyimli, deneyimsiz ve yeni mezun çalışanların işe alımı için farklı programlar yürütülmektedir.

Tüm boş pozisyonlar, öncelikle banka içinde tüm çalışanların ulaşabildiği sistem üzerinden yayınlanır. İhtiyaç durumuna göre ilanlar  HSBC Türkiye içinde yayınlanmasının yanı sıra eş zamanlı olarak HSBC Küresel Kariyer sayfasında da yayınlanır.

Dış aday ile doldurulacak pozisyonlar için; HSBC İnsan Kaynakları internet sayfası üzerinden anlaşmalı portala yönlendirilerek bireysel başvurular alınır. Tüm başvurular Bankamız veri tabanına kaydedilir ve işe alım süreci başlatılır.

İnsan Kaynakları içinde profesyonel bir işe alım ekibimiz bulunmakta ve işe alım uzmanlarımız, adaylarla pozisyonun ilgili yöneticilerinin de katıldığı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirerek bu süreci başarı ile yürütmektedirler. Görüşmelere ek olarak,  pozisyonun gerekliliklerine göre Genel Yetenek Testi, İngilizce Testi gibi farklı testler de uygulanabilir.

HSBC Çalışan Stratejisi çerçevesinde, unvandan ve pozisyondan bağımsız olarak her çalışanın kendi işinin lideri olması ve kariyerine yön vermesi beklenmektedir. Bu bakış açısıyla, geleceğin HSBC liderlerini kendi içinden yetiştirmeyi hedefleyen kurumumuzda çalışanlara hem aynı iş kolunda yükselme hem de yatay / dikey olarak farklı iş kollarına geçiş imkânı sunulmaktadır. Ayrıca, uluslararası kariyer fırsatlarını değerlendirmek isteyen çalışanlarımız; HSBC Grubu bünyesinde yer alan diğer ülkelerde yurt dışı iş deneyimi edinerek kültürel ve profesyonel gelişimlerini desteklerken, teknik bilgi ve becerilerin ülkeler arası paylaşımına da katkıda bulunmaktadırlar.

Bankamızda çalışanlara sunulan tüm kariyer olanakları kurum değerlerimize, yetkinliklerimize ve çalışanın performansına dayanan kariyer gelişim uygulamalarıyla desteklenmektedir.