Ana içeriğin başı

Bireysel Emeklilik Sistemi nedir? Kimler yararlanır?

Bireysel Emeklilik Sistemi; aktif çalışma hayatı boyunca elde ettiğiniz hayat standartlarınızı emeklilik döneminde koruyup, kullanabileceğiniz düzenli emeklilik geliri veya toplu para almanızı sağlayan, devlet teşviği ile desteklenmiş bir yatırım sistemidir.

18 yaşını doldurmuş fiil ehliyetine sahip herkes yararlanabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne nasıl katılabilirim?

Bireysel Emeklilik ve avantajlarından yararlanmak için en yakın HSBC Şubemizi ziyaret etmeniz yeterlidir.

Katkı Payımı nasıl ödeyebilirim?

Katkı paylarınızı aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık dönemlerde; HSBC Kredi Kartınızdan, Başka Banka Kredi Kartınızdan veya HSBC Vadesiz Hesabınızdan otomatik ödeme ile ödeyebilirsiniz.

Devlet Katkısı nedir ve kimler yararlanabilir?

Bireysel Emeklilik Sistemine yatıracağınız katkı payı tutarının %25'i kadar ek bir tutar, sözleşmenize bağlı devlet katkısı hesabınızda birikir. 

Özetle; Bireysel Emeklilik Sistemine yatırdığınız her 100 TL için Devlet de 25 TL ek katkı sağlar. 

Bir katılımcının bir takvim yılı içinde alabileceği Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı tutarı, ilgili yıla ilişkin brüt asgari ücret tutarının %25’i ile sınırlıdır. 

Bu limit katılımcı bazlı hesaplanır. Birden fazla Bireysel Emeklilik sözleşmesi olan katılımcılar, tüm sözleşmeleri için yaptıkları toplam katkı payı ödemesi üzerinden Devlet Katkısından yararlanır. 

Devlet katkısından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Mavi Kart* sahipleri faydalanabilir. 

* Mavi Kart, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi uyarınca Türkiye Cumhuriyeti Devleti İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığından ayrılan kişilere ve 3 üncü dereceye kadar olan altsoylarına verilen resmi bir belgedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ne zaman emeklilik hakkı elde ederim?

10 yıl boyunca katkı payı ödemesi gerçekleştirip, 56 yaşınızı doldurduktan sonra hak kazanırsınız.

Ailemizin Güvencesi Sigortası ile hangi teminatlara sahip olurum?

Kaza, deprem ve terör olayları neticesinde yaşanan yaşam kaybı durumunda yakınlarınız, sürekli maluliyet durumunda ise siz maddi teminat altına alınırsınız.

Ayrıca isteğe bağlı poliçenize tedavi teminatı ve Gündelik Tazminat Teminatı ekletebilirsiniz. 

Tedavi Masrafları Teminatı Bir kaza sonrasında yaralanma ve sakatlık durumunda teminat limitleri dahilinde hastane, doktor, röntgen, kara ambulansı ve diğer tedavi masraflarınız karşılanır. 

Gündelik Tazminat Teminatı Bir kaza neticesinde geçici bir süre çalışamayacak duruma düşmeniz halinde tıbbi tedavinizin başladığı ilk gün hariç olmak üzere toplam 200 güne kadar her teminat limitleriniz dahilinde ödeme gerçekleşir.

Ailemizin Güvencesi Sigortası’na kimler başvurabilir?

18-70 yaşları arasında HSBC Advantage Kredi Kartı müşterilerimiz başvurabilir, ayrıca tercihe bağlı olarak 6 ay ve 18 yaş arasındaki çocuklar da kapsama dahil edilebilir.

Ailemizin Güvencesi Sigortası’na nasıl başvurabilirim?

0850 211 0 111 no’lu HSBC Bank Telefon Bankacılığını arayabilirsiniz.

Eğitim Güvencesi Sigortası ile hangi teminatlara sahip olurum?

Kaza, deprem ve terör olayları neticesinde yaşam kaybı veya sürekli maluliyet durumlarına karşı poliçede belirtilen çocuğunuz ve çocuğunuzun eğitim/bakım giderleri teminat altına alınır. 

Ayrıca isteğe bağlı poliçenize Gündelik Tazminat Teminatı ekletebilirsiniz.

Gündelik Tazminat Teminatı

Bir kaza neticesinde geçici bir süre çalışamayacak duruma düşmeniz halinde tıbbi tedavinizin başladığı ilk gün hariç olmak üzere toplam 200 güne kadar her teminat limitleriniz dahilinde ödeme gerçekleşir.

Eğitim Güvencesi Sigortası’na kimler başvurabilir?

18-70 yaşları arasında HSBC Advantage Kredi Kartı müşterilerimiz başvurabilir, ayrıca sigortalanacak çocuk en az 6 ay, en fazla yaş sınırı yoktur.

Eğitim Güvencesi Sigortası’na nasıl başvurabilirim?

0850 211 0 111 no’lu HSBC Bank Telefon Bankacılığını arayabilirsiniz.

Faturalarım Güvende Sigortası hangi durumlarda teminat verir?

Sigortalı kişinin kaza sonucu meydana gelecek olan vefat, sürekli sakatlık durumlarına karşı güvence altına alan bir Ferdi Kaza Sigortası’dır. Bu gibi durumlarda teminat limitler dahilinde düzenli olarak aylık ödenmektedir.

Kimler Faturalarım Güvende Sigortası alabiliyor? Sigorta süresi nedir?

18-70 yaş arasında zihnen ve bedenen özrü olmayan herkes herhangi bir sağlık kontrolünden geçmeden sigortaya dahil olabiliyor.

Sigorta süresi 1 yıl olup, isterseniz vereceğiniz talimatla otomatik olarak yenileyebilirsiniz.

Huzurlu Yaşam Güvencesi Sigortası nedir ve hangi yaş aralığına sunuyorsunuz?

Kaza, deprem veya terör sonucu meydana gelen yaşam kaybı ve sürekli sakatlık risklerine karşı sizi ve sevdiklerinizi güvence altına alan bir sigorta olup, 50-74 yaş aralığına sunuyoruz.

Umuda Destek Güvence Planı’nın teminatı nedir? Kimler yararlanır?

Müşterilerimiz bu güvence ile cilt kanseri hariç kanser, felç ya da körlük gibi hastalıklara karşı güvence altındadır.

Ürünümüzden HSBC kredi kartına sahip, 20-64 yaş arasında, daha önce bu rahatsızlıklarla ilgili şikayeti olmayan müşterilerimiz yararlanabilir.

Umuda Destek Güvence Planı’na nasıl başvurabilirim?

0850 211 0 111 no’lu HSBC Bank Telefon Bankacılığını arayabilirsiniz.

Acil Yardım Sigortası ile hangi acil durumlarda kapsam altındayım?

Hiç beklemediğiniz bir anda başınıza gelebilecek olan 40 tane acil duruma karşı (kalp krizi, hipertansiyon krizleri, ani felç, mide delinmesi, ciddi yanık ve ciddi göz yaralanmaları gibi) kapsam altındasınız. Bu gibi durumlarda anlaşmalı sağlık kuruluşlarında ayakta tedavi hizmetleri, yoğun bakım, diyaliz, organ nakli, ambulans hizmeti, yoğun bakım ve oda yemek masrafları vb gibi işlemleriniz yapılır.

Acil Yardım Sigortası için hangi hastanelerden hizmet alabiliyorum?

AIG Sigorta A.Ş.’nin anlaşmalı kurumlarından hizmet alabiliyorsunuz. Güncel anlaşmalı kurum bilgileri sigorta sunumu esnasında tarafınıza iletilmektedir. 

Ayrıca www.aig.com.tr adresinden de görebilirsiniz.

Acil Yardım Sigortası’na kimler başvurabilir?

HSBC Kredi Kartına sahip, 18-70 yaş arasında Türkiye’de ikamet eden müşterilerimiz başvurabilir, ayrıca 6 aydan büyük çocuk ve yakınlarınız için de ürünü alabilir, poliçenize eklenen eş ve/veya çocuk için %10 indirim avantajı elde edersiniz.

Acil Yardım Sigortası’na nasıl başvurabilirim?

0850 211 0 111 no’lu HSBC Bank Telefon Bankacılığını arayabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası’nın (DASK) amacı nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası devlet tarafından sunulan bir güvence olup, konutları depreme ve depremin doğrudan neden olduğu yangın, infilak, yer kayması ve tsunami gibi afetlere karşı güvence altına almaktadır.

HSBC Evim Paket Konut Poliçesi ve DASK ürününe nasıl başvurabilirim?

En yakın HSBC Şubemizi ziyaret ederek başvurabilir, ödemelerinizi HSBC Kredi Kartınızdan/diğer banka kredi kartlarından veya hesabınızdan kolayca yapabilirsiniz.

HSBC Evim Paket Konut Poliçesi teminatları nelerdir?

 • Bina & Eşya Yangın / Yıldırım / İnfilak
 • Yangın Mali Sorumluluk
 • Bina & Eşya Deprem
 • Konut Ek Teminatları (Kara, Hava, Deniz Taşıtları Çarpması, Duman, Kar Ağırlığı, Yer Kayması, Fırtına, Dahili su, Duman, Grev, Lokavt, Kargaşalık ve Halk hareketleri, Kötü Niyetli Hareketler ve Terör, Dolu hasarları)
 • İkametgah Değişikliği
 • Sel veya Su Baskını
 • Cam Kırılması
 • Enkaz Kaldırma Masrafları
 • Kira Kaybı
 • Eşya Hırsızlık
 • Görsel İşitsel Cihazların kazaen zarar görmesi
  • Elektrik Hasarları Teminatı
  • Kişisel 3.Şahıs Sorumluluk
  • Hukuksal Koruma
  • AIG Konut Asistan Hizmetleri

Eşyam Güvende Sigortası nedir? Ve eşya değeri nasıl belirlenir?

Sigortalanacak ev içinde bulunan ev eşyanızı yangın, hırsızlık, sel, su baskını, deprem, fırtına nedeniyle verebilecek zararlara karşı güvence altına alan bir sigortadır.

Eşya değeri sigorta yaptırdığınız tarihte evinizde yer alan eşyalarınızın yeniden satın alınabilmeleri halinde ödenecek bedele göre belirlenir.

Yıllık Hayat Sigortasında hangi teminat var?

Yıllık Hayat Sigortası ile ecelen/kaza sonucu yaşam kaybı riski teminatı olmakla birlikte, seçtiğiniz plana göre ayrıca tam ve daimi maluliyet riskleriniz teminat altındadır.

Kasko Poliçesinde aracım hangi durumlarda teminat altında?

Aracınızı aksesuarları ile birlikte maddi zararlara karşı, çarpma, çarpılma çalınma gibi risklerde teminat altındadır.

Poliçenin ana teminatları

 • Aracın karayolunda veya demiryolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması,
 • Gerek hareket gerek durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar,
 • Üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı zararlar,
 • Aracın yanması,
 • Aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi

Zorunlu Trafik Sigortası nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası, tüm araç sahipleri tarafından yaptırılması zorunlu olan, hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları, T.C. Hazine müsteşarlığı tarafından belirlenen teminat limitlerine kadar güvence altına alan bir poliçedir.

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko arasındaki fark nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası bir kaza nedeniyle sadece kazaya karışan diğer araç ve kişilere verilen maddi ve bedeni zararları kusur oranında karşılar. Kasko ise, sigortalının kendi aracında meydana gelen maddi zararlarını karşılar.

Kredili Hayat Sigortası’nın amacı ve özellikleri nelerdir?

Talebiniz olması durumunda, Kredili Hayat Sigortası ile ecelen/kaza sonucu yaşam kaybı, tam ve daimi maluliyet risklerine karşı güvence sağlanır ve riskin gerçekleştiği esnadaki kredi borcu teminat altına alınmaktadır. 

Kredili Hayat Sigortası; ecelen ve kaza sonucu vefat, tam ve daimi sakatlık teminatları sunar. 

Kredili Hayat Sigortamızın süresi en fazla 10 yıl/120 aydır. 

Kredili Hayat Sigortasının lehtarı, kredi borcu kadar HSBC Bank A.Ş. olup, kredi borcu kapatıldıktan sonra artık bir değer oluşursa aşan kısım sigortalının varislerine ödenmektedir. 

Bankamız aracılığıyla gerçekleştireceğiniz Kredili Hayat Sigortası HSBC-Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. işbirliği ile sunulmaktadır. HSBC Bank A.Ş. Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş.'nin acentesidir. Sigortaya ilişkin hizmetler Bankamız aracılığı ile sağlanabileceği gibi, bankamız dışında bir sigorta şirketinden de "kredi vade ve riski ile uyumlu olarak" daini mürtehin HSBC olacak şekilde poliçe ibraz edilebilir.