Ana içeriğin başı

Birikimlerinizi Nasıl Değerlendirmek İstersiniz?

Risk Profilinize uygun yatırım çözümlerini öğrenin...

Risk Profilinize En Uygun Yatırım Çözümleri

HSBC Bank’ın küresel gücü ve tecrübesiyle, yatırım ürünleri alanında geniş bir ürün gamını müşterilerimizle buluşturuyoruz.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlemeleri gereği yatırım ürünleri, farklı seviyelerden risk derecelerine sahip ürünlerdir. Risk Profil Anketi ve Uygunluk Testini HSBC Bank Şubeleri, İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık üzerinden tamamlayarak hızlıca risk seviyenizi öğrenebilirsiniz.

Farklı risk derecelerine sahip ürünlerimizden sizin yatırım hedeflerinize uygun olanları seçebilir ve yatırımlarınıza istediğiniz şekilde yön verebilirsiniz.

Risk Profilleri ve Ürünler

HSBC’deki Uygun Yatırım Ürünleri

Herhangi bir yatırım riski almak istemediğiniz için fiyatlarında dalgalanma yaşanma ihtimali olan yatırım ürünleri sizin için uygun değildir. Faiz ödemesi yapan, nakit bazlı ve benzeri ürünler sizin için uygun olacaktır. Paranızın değeri zaman içerisinde enflasyon karşısında değer kaybedebilir.

Bu profildeki müşteriler hiçbir risk almak istemedikleri için bu profile uygun yatırım ürünü bulunmamaktadır.

 

HSBC’deki Uygun Yatırım Ürünleri

Çok düşük yatırım riski almak istediğiniz için fiyatlarında çok az dalgalanma yaşanma ihtimali olan yatırım ürünleri sizin için uygundur. Bu ürünler enflasyon oranında getiri amaçlayarak nakit benzeri ürünlerden daha iyi getiri sağlayabilirler. Çok düşük risk içeren ürünler olsalar dahi yatırılan anaparada değer kaybı yaşanabilir.

 

HSBC’deki Uygun Yatırım Ürünleri

Ortalamanın altında düşük yatırım riski almak istediğiniz için fiyatlarında az dalgalanma yaşanma ihtimali olan yatırım ürünleri sizin için uygundur. Bu ürünler enflasyon oranında getiri amaçlayarak nakit benzeri ürünlerden daha iyi getiri sağlayabilir. Düşük risk içeren ürünler olsalar dahi yatırılan anaparada değer kaybı yaşanabilir.

 

HSBC’deki Uygun Yatırım Ürünleri

Daha yüksek getiri elde etmek amacıyla, orta seviyede yatırım riski almak istediğiniz için orta seviye risk içeren yatırım ürünleri sizin için uygundur, bu ürünler daha iyi getiri getirebilirken, fiyatlarında dalgalanma yaşanabilir. Orta risk içeren ürünler anapara değer kaybı yaşayabilir. Orta risk içeren ürünler de yatırılan anaparada değer kaybı yaşanma ihtimali, düşük risk seviyesine göre daha yüksektir.

 

HSBC’deki Uygun Yatırım Ürünleri

Daha yüksek getiri elde etmek amacıyla, yüksek seviyede yatırım riski almak istediğiniz için yüksek seviye risk içeren yatırım ürünleri sizin için uygundur, fiyatlarında önemli oranda dalgalanma yaşanabilir. Yüksek risk içeren ürünler önemli oranda anapara değer kaybı yaşayabilir ve bu kaybın gerçekleşme ihtimali orta ve düşük risk seviyelerine göre daha yüksektir.

 

HSBC’deki Uygun Yatırım Ürünleri

Çok daha yüksek getiri elde etmek amacıyla, çok yüksek seviyede yatırım riski almak istediğiniz için çok yüksek seviye risk içeren yatırım ürünleri sizin için uygundur, fiyatlarında büyük oranda dalgalanma yaşanabilir. Yüksek risk içeren ürünler büyük oranda anapara değer kaybı yaşayabilir ve bu kaybın gerçekleşme ihtimali orta ve düşük risk seviyelerine göre çok daha yüksektir.

 

Risk Profil Anketi ve Uygunluk Testi Nedir?

Risk Profil Anketi ve Uygunluk Testi HSBC tarafından siz müşterilerimizin;

  • Yatırımlara ilişkin risklere karşı tutum ve davranışlarının ölçülmesini,
  • Finansal piyasalar hakkındaki bilgi ve tecrübenizi doğru tespit ederek risk iştahınızın belirlenmesini,
  • Ve böylece size daha uygun ürün ve hizmetlerin sunulmasını sağlamak için hazırlanmıştır.

Risk Profiliniz Neden Önemlidir?

HSBC Bank global piyasalardaki uzmanlığı ile Risk Profilinizi hesaplar ve yatırım yapmadan önce getiri beklentinizle uyumlu risk toleransınızı bilmenizi sağlar. Yatırım kararlarınızı, doğrudan sizin beyan ettiğiniz bilgilerle tespit edilmiş Risk Profili’ne göre vermek, size daha uygun ürün ve hizmetleri seçmenizde yardımcı olur.

Risk Profiliniz Belirlenirken Hangi Unsurlar Dikkate Alınmaktadır?

Yatırım kararlarınızı alırken size yol gösterebilecek risk profiliniz bankamız tarafından yapılan detaylı  analizler sonrasında aşağıdaki unsurlar dikkate alınarak belirlenmektedir.

  • Yatırım amacınız,
  • Yatırım tecrübeniz,
  • Yatırımınız vadesi,
  • Getiri beklentinizle uyumlu risk toleransınız.

Şubeniz, HSBC Bank İnternet Bankacılığı veya HSBC Mobil Bankacılık üzerinden Risk Profilinizi belirleyebilir, yatırım kararlarınızı vermeye başlayabilirsiniz.