Ana içeriğin başı

Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri

Vadeli İşlem Sözleşmeleri; belirli bir vadede önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte ekonomik veya finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını, malı, kıymetli madeni ve dövizi alma veya satma yükümlülüğü veren ve organize bir borsa olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP)’nda işlem gören sözleşmelerdir.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri, genellikle mallara (tarımsal ürünler, enerji ürünleri, metaller), hisse senetlerine, hisse senedi endekslerine, faiz oranlarına veya dövize dayalı olarak düzenlenmektedir.

Opsiyon Sözleşmeleri, opsiyonu alan tarafa ödediği opsiyon primi karşılığında belirli bir vadede veya belirli bir vadeye kadar önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte ekonomik veya finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını, malı, kıymetli madeni veya dövizi alma veya satma hakkı veren; satan tarafı ise yükümlü kılan sözleşmelerdir.

Özellikleri ve Kolaylıkları

  • Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri, genellikle mallara (tarımsal ürünler, enerji ürünleri, metaller), hisse senetlerine, hisse senedi endekslerine, faiz oranlarına veya dövize dayalı olarak düzenlenmektedir.
  • Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmesi alım satım talimatları, Yatırım Merkezi bulunan HSBC Bank A.Ş. şubeleri, HSBC İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık uygulaması aracılığıyla verilebilir.
  • Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmesi işlemleri Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasaları (VİOP) nezdinde ikincil piyasada gerçekleştirilmektedir.
  • Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmesi işlemleri HSBC Bank’ın uluslararası hizmet kalitesi ve HSBC Yatırım’ın uzman desteği ile sunulmaktadır.
  • Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşme işlemleri için HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. nezdinde hesap açılması gerekmektedir. HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. nezdinde hesap açtırmanın ön koşulu HSBC Bank A.Ş. nezdinde hesap sahibi olmaktır.

Daha Fazlası

Ayrıntılı bilgi için, HSBC Bank Telefon Bankacılığı 0850 211 0 117'yi arayabilirsiniz.

SPK

Bilgilendirme

Sermaye Piyasası Kurulu’nun 04.06.2020 tarihli basın açıklaması için tıklayınız.