Ana içeriğin başı

HSBC Portföy Çoklu Varlık Dinamik Değişken Fon

HSBC Portföy Çoklu Varlık Dinamik Değişken Fon, ağırlıklı Türk Lirası cinsinden varlıklar olmak üzere çeşitli sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparak uzun vadede sermaye büyümesi hedefliyor!

Üçüncü Değişken

Özellikleri

  • Fon, ağırlıklı Türk Lirası cinsinden varlıklar olmak üzere çeşitli sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparak uzun vadede sermaye büyümesi amaçlar.
  • Fon, orta risk profiline sahiptir. Bu nedenle ağırlıklı olarak sabit getirili ürünlere yatırım yapmaktadır. Fon hisse senetleri, şirket tahvilleri ve emtialara da belirli miktarlarda yatırım yapabilir.
  • Fonun getiri hedefleri uzun vadelidir. Bu nedenle, bir yıldan kısa sürede fondan ayrılmayı düşünen yatırımcılar için uygun bir yatırım aracı olmayabilir.
  • Fon getiriyi arttırma ve riski dağıtma amacıyla yabancı ülkelerin sermaye araçlarına yatırım yapabilir. Fon ayrıca, diğer fonlara ve borsa yatırım fonlarına yatırım yapabilir.
  • Çoklu Varlık Dinamik Değişken Fon (Üçüncü Değişken) çeşitli varlık sınıflarına belirli risk kriterlerine göre yatırım yapmaktadır.

Fonun Yatırım Stratejisi

Fon, ağırlıklı Türk Lirası cinsinden varlıklar olmak üzere çeşitli sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparak uzun vadede sermaye büyümesi amaçlar.

Künye

Fon Adı: HSBC Portföy Çoklu Varlık Dinamik Değişken Fon (Üçüncü Değişken)

Kurucu: HSBC Portföy Yönetimi A.Ş.

Portföy Yöneticisi: HSBC Portföy Yönetimi A.Ş.

Yatırım Enstrümanları:

Fon, ağırlıklı Türk Lirası cinsinden varlıklar olmak üzere çeşitli sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparak uzun vadede sermaye büyümesi amaçlar. 

Fon, orta risk profiline sahiptir. Bu nedenle ağırlıklı olarak sabit getirili ürünlere yatırım yapmaktadır. Fon hisse senetleri, şirket tahvilleri ve emtialara da belirli miktarlarda yatırım yapabilir. 

Fonun getiri hedefleri uzun vadelidir. Bu nedenle, bir yıldan kısa sürede fondan ayrılmayı düşünen yatırımcılar için uygun bir yatırım aracı olmayabilir. 

Fon getiriyi arttırma ve riski dağıtma amacıyla yabancı ülkelerin sermaye araçlarına yatırım yapabilir. Fon ayrıca, diğer fonlara ve borsa yatırım fonlarına yatırım yapabilir.

Fon riskten korunma ve/veya yatırım amaçlı olarak yerel borsalarda işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ve diğer türev araçlara yatırım yapabilir.

Fiyat Açıklama Frekansı: Her İş Günü

Fona Katılım: İstenildiği takdirde izahnamede belirtilen ihbar günlerine göre fona giriş yapılabilmektedir.

Fondan Çıkış: İstenildiği takdirde izahnamede belirtilen ihbar günlerine göre fondan çıkış yapılabilmektedir.

Pay Alım Satım Bilgileri: İş günlerinde saat 13:30'a kadar alım talebinizi ilettiğiniz takdirde bir sonraki işgünü saat 10:00'a kadar oluşan fiyattan ertesi iş günü, 13:30'dan 24:00'a kadar alım ihbarı vermeniz durumunda ise iki iş günü sonra sabah saat 10:00'a kadar oluşan fiyattan, iki iş günü sonra fona dahil olmaktasınız. Yatırım Fonları alış işlem saatleri için Pay Alım Bilgileri içintıklayın.

İş günlerinde saat 13:30'a kadar verdiğiniz satış talimatları sayesinde bir sonraki iş günü sabah saat 10:00'a kadar oluşan fiyattan, iki iş günü sonra fondan ayrılabilmektesiniz. İş günlerinde saat 13:30'dan 24:00'a kadar satış ihbarı vermeniz durumunda ise, iki iş günü sonra sabah saat 10:00'a kadar oluşan fiyattan, üç iş günü sonra fondan ayrılabilmektesiniz. Yatırım Fonları satış işlem saatleri için Pay Satış Bilgileri içintıklayın.

Pay alım-satım talimatları HSBC Bank A.Ş. şubelerinin yanısıra Telefon Bankacılığı, İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık ve ATM gibi diğer alternatif dağıtım kanalları aracılığıyla da verilebilir.

Yönetim Komisyonu: Yıllık %1.75 üzerinden hesaplanır.

Fonun Risk Derecesi Hakkında: Fonun risk derecesi, orta riskli yatırımı ifade etmektedir. Fon farklı tipteki riskli varlıklara yatırım yaparak portföy çeşitliliğini ve bu sayede riski dağıtmayı amaçlar. Bu nedenle fonun risk derecesi hisse senedi fonlarından düşük, ancak kısa vadeli borçlanma araçları fonu ve para piyasası fonundan yüksek olacaktır. Fonun risk derecesi, içinde bulunan varlıkların geçmiş dönemlerdeki fiyat dalgalanmalarını baz alarak hesaplanmaktadır. Tarihsel veri geleceğin garantisi olmadığından fonun riskinde dalgalanmalar yaşanabilir.

Para Cinsi: TL (Türk Lirası)

Vergi: Gelir oluşması durumunda, gelir üzerinden %10 stopaj vergisi kesilecektir.

Bilgilendirme: Bu fona ilişkin detaylı bilgiler, fon izahnamesi, içtüzüğü ve dönemsel raporlar için Çoklu Varlık fonları içintıklayın.