Ana içeriğin başı

Geri Ödeyen Hayat Sigortası

Sevdikleriniz Güvende, Primleriniz İade!

Geri Ödeyen Hayat Sigortası

Ödediğiniz prim tutarını iade alacağınız bir hayat sigortası olduğunu biliyor muydunuz?

Geri Ödeyen Hayat Sigortası Nedir?

Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş.(1) tarafından sağlanan Geri Ödeyen Hayat Sigortası, sizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilecek bir sigorta türüdür. Bu sigorta, süre sonunda yaşam kaybı olmaması durumunda ödediğiniz primleri geri alabilmenizi sağlar.  Sigorta süresi boyunca yatırdığınız primlerle sevdiklerinizi güvence altına alabilir ve geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Ödeme seçeneklerine göre sigorta teminatınızı kendiniz planlayabilir ve geleceğe güvenli bir adım atabilirsiniz.

Neden Geri Ödeyen Hayat Sigortası Almalıyım?

  • Yaşam kaybı durumunda sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz.
  • Sigorta süresi sonunda yaşam kaybı olmaması durumunda ödediğiniz primleri geri alabilirsiniz.
  • Ödediğiniz primleri vergi matrahınızdan düşerek vergi avantajı elde edebilirsiniz.
  • Primlerinizi dolar üzerinden aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak ödeyebilirsiniz.(2)

Geri Ödeyen Hayat Sigortası Teminatları(3)

Yaşam kaybı teminatı: Sigorta süresi içinde yaşam kaybı olması durumunda, belirlenen teminat tutarı lehtar / lehtarlara ödenir.

Süre sonu prim iadesi teminatı: Sigorta süresi sonunda yaşam kaybı olmaması ve tüm primlerin ödenmiş olması durumunda, ödenen primler iade edilir.

Vergi Avantajı

Ücretli çalışıyor iseniz; kendi adınıza ya da eşiniz ve 18 yaşın altındaki çocuğunuz adına ödediğiniz primleri, aylık brüt gelirinizin %15‘ini ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahınızdan düşerek vergi avantajından faydalanabilirsiniz.

Yıllık beyana tabi vergi mükellefi iseniz; kendi adınıza ya da eşiniz ve 18 yaşın altındaki çocuğunuz adına ödediğiniz primleri, beyan ettiğiniz yıllık gelirin %15'ini ve brüt asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahınızdan düşerek vergi avantajından faydalanabilirsiniz. 

Örneğin prim ödeme ayında %27 vergi diliminde olmanız durumunda, 100 USD prim ödemenizin, vergi indirimi ile size gerçek maliyeti 73 USD olur. Bu sırada teminatınız 100 USD üzerinden belirlenmeye devam eder.(4)

Vergi avantajından faydalanmak için, poliçe tahsilat makbuzunuz ya da ödeme belgenizin bir kopyasını, çalıştığınız işyerinin muhasebe birimine ya da insan kaynakları birimine ilgili ayda vermeniz yeterlidir.

Sigorta Süresi

Sigorta süresi en az 12 yıl, en fazla 20 yıl olabilir.

Kimler Sigorta Kapsamına Girebilir?

18-63 yaş arasında olup, sağlıklı olduğunu beyan eden herkes, sigorta süresi sonunda 75 yaşı aşmamak kaydıyla bu sigortaya sahip olabilir.

Ödeme Seçenekleri

Primlerinizi dolar cinsinden aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık olarak, kredi kartınız ile kolayca ödeyebilirsiniz. Dönem sonunda alacağınız prim iadesi de dolar kuru üzerinden hesaplanarak size ödenir.

Ayrıntılı bilgi için size en yakın HSBC Bank şubemizi ziyaret edebilirsiniz.

(1)Geri Ödeyen Hayat Sigortası, Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. tarafından sunulmaktadır. HSBC Bank A.Ş., Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş.’nin acentesidir.

(2)Minimum prim tutarı 20 ABD Doları olup, tahsilatlar sırasında T.C. Merkez Bankası ABD Doları efektif satış kuru esas alınır.

(3)Sigorta’nın teminatları ABD Doları’na endeksli olup, ödemeler sırasında T.C. Merkez Bankası ABD Doları efektif satış kuru esas alınır.

(4)Söz konusu hesaplama örnek teşkil etmesi amacıyla paylaşılmış olup, bir taahhüt içermemektedir.