Ana içeriğin başı

Eğitimin uzun vadede toplumun her alanında dönüşüm yaratabilme gücüne inanıyoruz. Bu nedenle, ihtiyaç sahibi çocuk ve gençlerin eğitimlerine katkı sağlanması ve istihdam edilmeye yönelik yetkinliklerinin geliştirilmesini destekliyoruz.

Eğitim alanında farklı sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışarak fırsat eşitliğini destekleyen, gençlerin istihdam edilmesine yönelik yetkinliklerini geliştiren ve farklı yaş gruplarına ulaşmamızı sağlayan projeleri destekliyoruz.

Anadolu Bursiyerleri Programı

Koç Üniversitesi tarafından yürütülen Anadolu Bursiyerleri programı kapsamında eğitimde fırsat eşitliğini desteklemek hedefiyle ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere eğitim bursu sağlıyoruz.

Anadolu Bursiyerleri programı kapsamında başarılı ve ihtiyaç sahibi üniversite adayları Koç Üniversitesi çatısı altında hak ettiği eğitim imkânlarıyla buluşuyor. HSBC desteği ile 4 başarılı öğrencimiz, 5 yıl boyunca Koç Üniversitesi’nde eğitim görecek.

Güzel Sanatlar Burs Fonu

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) çatısı altında kurulan Güzel Sanatlar Burs Fonu ile eğitimini desteklediğimiz 15 kadın öğrenci bulunuyor. Farklı illerdeki öğrencilerimiz opera, moda tasarımı, resim gibi sanatın farklı dallarında öğrenim görüyor. Bu destek ile birlikte geleceğin kadın sanatçılarının ürettikleri eserlerle görünür olmalarını, ülkemizi kültür ve sanat alanında geleceğe taşımalarına destek olmayı amaçlıyoruz.

Ayrıca bu burstan yararlanan gençler TOG’un yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak kendileri de başkaları için fayda üretiyor.

Proje videosu için tıklayın.

Tuvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı Projeleri

Eğitim kurumlarımızın fiziki şartlarını iyileştirmek amacıyla Tuvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) ile ihtiyaç sahibi okullara ulaşıyoruz. Bu kapsamda, 2019 yılında 2 devlet okulumuz için kütüphane ve ana sınıfı yapımını tamamladık. Ayrıca çeşitli dönemlerde Bankamıza ulaşan okul ihtiyaç taleplerini de bu proje kapsamında değerlendiriyoruz. TOÇEV çocuklarının yıl içerisindeki kitap, kırtasiye malzemesi, oyuncak ve giyim gibi ihtiyaçlarını HSBC Gönüllülerinin desteğiyle karşılıyoruz.

Proje videosu için tıklayın.

Tamamlanan Projeler

Bilim Kahramanları

Çocuk ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşmalarını sağlayan ve katılan çocuk ve gençlere hem bilim, sanat, teknoloji konularında hem de ifade, dinleme, sunum, paylaşım, takım çalışması konularında eğlenceli, süreç odaklı bir deneyim yaşatan Bilim Kahramanları Programı’nın 2016-2019 yılları arasında ana destekçisi olduk.

Projede devlet okullarının programa katılımının maddi olarak desteklenmesinin yanı sıra yerel ve ulusal turnuvaların hayata geçirilmesini sağladık. HSBC Gönüllülerimiz projede görev alarak, çocuk ve gençlerin belirlenen turnuva konsepti kapsamında proje geliştirmesine ve turnuvalara hazırlanmasına destek oldu. Program ile 3 yılda 12.000’e yakın çocuk ve gence ulaştık.

Geleceğe Yön Ver Projesi

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliğiyle 2017-2019 yılları arasında gerçekleştirdiğimiz  “Geleceğe Yön Ver” projesi kapsamında; HSBC Gönüllülerimiz, TOG’da gönüllü olarak aktif rol alan üniversite öğrencilerine mentorluk yaparak, karşılıklı olarak bilgi ve deneyimlerini paylaştı ve beraber topluma katkı sağlayan sosyal projelerde yer aldılar. Bu proje ile gençlerin mentorluk programı aracılığıyla desteklenmesi, maddi ve sosyal sorunlar nedeniyle yaşadıkları dezavantajların ortadan kaldırılması, kişisel gelişim imkânlarına erişimi zor olan gençler için HSBC Türkiye gönüllüleri rehberliğinde bu imkânlara olanak sağlanması ve iki kuşak arasında karşılıklı bilgi ve deneyim aktarımının sağlanması amaçlandı.  

Proje kapsamında 2018 yılında HSBC Gönüllülerimiz TOG’da gönüllü olarak aktif rol alan 66 üniversite öğrencisine mentorluk yaptı. 2019 yılında ise 75 gönüllümüz ve 75 öğrencimizle projemiz devam etti. Ayrıca, 2019 yılında ihtiyaç sahibi 30 öğrenciye burs desteği sağlandı. 

Proje videosu için tıklayın.

Bir Gün CEO

Odgers Berndston'ın 13 ülkede hayata geçirdiği ve geleceğin liderlerinin özellikle iletişim, iş birliği, kritik düşünme ve çözüm üretme gibi becerilerini geliştiren ve genç yeteneklere kritik deneyimler kazandıran 'Bir Gün CEO' programını 2019 yılında destekledik.

Program kapsamında seçilen 3. ve 4. sınıf üniversite öğrencileri ile Genel Müdürümüz program süresince farklı workshoplarda bir araya geldi.  Program sonunda ise bir öğrenci ile tüm gününü geçirmek üzere bir araya gelerek, karşılıklı bilgi, düşünce ve deneyimlerini paylaştılar.

Proje videosu için tıklayın.

Çocuk Hakları Temelli Çalışmalar

Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından yürütülen ve çocuk haklarına dikkat çekmeyi amaçlayan proje ile üniversite öğrencilerinden oluşan 129 kişilik gönüllü örgütlenmenin çocuk haklarını esas alan çalışmaları, HSBC Grubu’nun fonlaması ve HSBC Gönüllülerimiz ile desteklendi.