Ana içeriğin başı

Beş Altın Kural, PC'nizin korumasını, sadece HSBC İnternet Bankacılığı hizmetimizi kullanırken değil, aynı zamanda genel olarak İnternet'i kullandığınızda da önemli ölçüde artıran kurallardır. Bu önlemler, alınabilecek önlemlerin tamamı olmamakla birlikte iyi bir başlangıç oluştururlar.

Beş Altın Kural Nedir?

Bazı programlarda zaman zaman saldırıya açık noktalar keşfedilir. Bu durumda yayıncı bu zayıflığı düzeltici bir "yama" yayınlar. Bu zayıflıklar, virüs yazan programcılar ve program kırıcılar (hacker) tarafından yama ile onarılmamış olan kişisel bilgisayarlara yetkisiz erişim sağlamak üzere sürekli istismar edilir.

Yama ve güncellemeleri kontrol etmek için yayıncının web sitesini, özellikle Program İndirme (Download) bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Microsoft® kullanıcıları, hem işletim sistemi hem de tarayıcı programları (browser) için gerekenlerin otomatik olarak kontrol edilerek isterlerse bilgisayarına indirmelerine olanak sağlayan aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirler: http://windowsupdate.microsoft.com

Halen bir antivirüs yazılımı kullanıyor olabilirsiniz. Ancak, bu yazılımın etkili olabilmesi için en yeni virüs tanımlamaları ile düzenli olarak güncellenmesi gerekir. McAfee® Active Protection teknolojisi bilgisayarınıza yönelik zararlı tehditlere karşı en hızlı korumayı sağlar. McAfee yeni çıkan ve çıkmakta olan tehditleri milisaniyede analiz eder ve engeller, bu sayede güncellemeleri beklemenize gerek kalmaz. Kullanmakta olduğunuz yazılımda güncellemelerin nasıl yapılabileceğinden emin değilseniz, programın "Yardım" işlevine başvurun.

HSBC Bank Bireysel İnternet Bankacılığı kullanıcısı iseniz McAfee® AntiVirus Plus yazılımını 12 boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

Ayrıca, antivirüs korumasını ücretsiz sağlamak da mümkündür. Google™'da "free anti-virus" (ücretsiz antivirüs) araması yaparak en yaygın ücretsiz programların listesini elde edebilirsiniz.

Güvenlik duvarı, bilgisayarınızı ve bilgisayarınızda bulunan bilgileri İnternet üzerindeki yabancılardan korumaya yardımcı olan diğer bir küçük programdır. Kişisel bilgisayarınıza gelen ve bilgisayarınızdan giden yetkisiz trafiği kontrol eder

HSBC Bank Bireysel İnternet Bankacılığı kullanıcısı iseniz, firewall yazılımını da içeren McAfee® AntiVirus Plus yazılımını 12 boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıntılar için lütfen McAfee® AntiVirus Plus yazılımını 12 boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniztıklayın.

Parolalar, online hesap bilgilerinize erişimin anahtarıdır. Sizin için önemli olan farklı sistemlerde, aynı parolayı kullanmaktan kaçının. Aksi takdirde, herhangi bir kişinin bu tek parolayı keşfetmesi durumunda, riskiniz artmış olur. Bu nedenle, İnternet Bankacılığı işlemleriniz kadar kritik olan her bir hizmet için ayrı bir parola kullanmanızı şiddetle öneririz.

Uygun bir şifre seçerken, lütfen aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

Farklı parolalar kullanın:

Aynı şifreyi farklı hizmetler için kullanmaktan kaçının.

Kişisel Olmayın:

Örneğin çocuk / evcil hayvan adları, doğum tarihleri, telefon numaraları gibi kolayca tahmin edilebilecek parolaları kullanmaktan kaçının.

Parolaları Hiçbir Şekilde Bir Yere Not Etmeyin:

Parolalarınızı hiçbir şekilde bir yere not etmemenizi önemle öneriyoruz. Ancak, eğer kaydetmek dışında bir seçeneğiniz olmadığını düşünüyorsanız, parolalarınızı hiçbir zaman başka birisi tarafından anlaşılabilecek şekilde yazmadığınızdan emin olmalısınız. İnternet Bankacılığı login detaylarınızı asla bir e-posta'nın içindeki linkten ulaşılacak bir alana girmeyin.

Casus Yazılımlar (Spyware) bilgisayarınızda çalışan ve web üzerinde gezinirken yaptıklarınızı ve ziyaret ettiğiniz internet sitelerini izlemeye/kaydetmeye yarayan programlardır. Örneğin, bir casus yazılım, siz ve diğer birçok kullanıcının davranışlarını birleştirerek piyasa araştırma verisi üretmek için kullanılabilir. Bu bilgiler İnternet'in nasıl kullanıldığı ve web sitelerinin nasıl iyileştirebileceği ile ilgilenen şirketler tarafından alınıp satılabilir.

İnternet kullanımınızın bu şekilde izlenmesini isteyebilir ya da istemeyebilirsiniz. Ancak bunlara ek olarak, casus yazılımlar sizin İnternet sitelerine girmiş olduğunuz şifre, telefon numarası, kredi kartı numarası, kimlik numarası gibi kişisel bilgilerinizi elde etmek için de kullanılabilirler.

Casus yazılımlar genelde başka bir servisin (Örn: Bilgisayarınızın performansını arttıracağını belirten bir servis) bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirilmesi aşamasında bilgisayarınıza yüklenir. Bazen bilgisayarınıza yazılım indirme aşamasında sizden bir sözleşmeyi kabul etmeniz talep edilir. Ancak casus yazılımlar size herhangi bir bilgi verilmeden veya bu şekilde bir sözleşme olmadan da bilgisayarınıza yüklenebilir.

Casus yazılım bir virüs yazılımı değildir. Virüs gibi bilgisayarınızın çalışma şeklini değiştirmekten çok, sizin yaptıklarınızı kaydeder. Bu nedenle antivirüs yazılımları, casus yazılımları tespit etmek ve yok etmekte etkili değildir. Casus yazılımlara karşı özel anti-spyware programları kullanmanız gerekmektedir.

Piyasada casus yazılımlar için McAfee®, Spybot Search and Destroy, AdAware, Spyware Eliminator, Spyware Doctor® ve Microsoft® Antispyware gibi güvenlik programları bulunmaktadır. Bilgisayarınızı casus yazılımlara karşı koruyabilmeniz için bilinen anti-spyware ürünlerinden birini kurmanız ve kullanmanız şiddetle önerilmektedir.

HSBC Bank Bireysel İnternet Bankacılığı kullanıcısı iseniz, anti-spyware yazılımını da içeren McAfee® AntiVirus Plus yazılımını 12 boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

Daha ayrıntılı bağımsız bilgi almak için www.banksafeonline.org.uk adresini ziyaret edebilirsiniz.