Ana içeriğin başı

İcra Kurulu

Yönetim

Selim Kervancı - Genel Müdür

Selim Kervancı, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunudur. Brüksel Vrije Üniversitesi’nde İşletme üzerine yüksek lisans yapmıştır.

HSBC Grubu’nda 1996 yılından bu yana farklı görevler üstlenen Kervancı, 2001-2005 yılları arasında HSBC Türkiye Finansal Kurumlar ve Muhabir Bankacılığı Grup Başkanı, 2005-2010 yılları arasında ise Yatırım Bankacılığı Grup Başkanı olarak görev yapmıştır. 2014 yılına kadar HSBC Türkiye Küresel Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Kervancı, ardından Dubai’de Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’den Sorumlu Yatırım Bankacılığı Direktörlüğü görevini yürütmüştür. Selim Kervancı, 1 Temmuz 2016 itibarıyla HSBC Türkiye Genel Müdürü olarak atanmıştır.

Selim Kervancı, aynı zamanda HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nde Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Ali Karaali, 1984 Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. 1984-1986 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği üzerine yüksek lisans yapmıştır. Ayrıca 1984-1987 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Araştırma görevlisi olarak çalışmıştır.

1987-1989 yılları arasında İktisat Bankası T.A.Ş. de Döviz Piyasası Müdür Yardımcısı, 1989-1991 yılları arasında Bahreyn Citibank NA’da Para Piyasası Müdür Yardımcısı, 1991-1995 yılları arasında Chemical Bank A.Ş. de Genel Müdür Yardımcısı Vekili olarak çalıştıktan sonra, 1995-1996 yılları arasında finansal danışmanlık yapmıştır. 1996-2001 yıllarında Citabank NA’da Hazine Genel Müdür Yardımcısı ve 2002 yılında aynı kurumun Bahreyn Merkezinde GCC Türev Ürünler masasını yönetmiştir. 2002-2004 yıllarında HSBC Bank A.Ş.’de Hazine Grup Başkanı olarak görev almıştır. 2004-2006 yıllarında Londra’da Merill Lynch yerel para Birimi Türk Lirası Direktörü olarak çalıştıktan sonra HSBC Bank A.Ş.’de Ağustos 2006 itibariyle Küresel Piyasalardan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

Ali Karaali, aynı zamanda HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nde Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir.

Burçin Ozan - Genel Müdür Vekili

Burçin Ozan İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü mezunudur. HSBC Türkiye’ye 2002 yılında katılmadan önce dört yıl Andersen Danışmanlık firmasında çalışan Ozan, finans kurumlarına yönelik denetim, vergi danışmanlığı ve çeşitli birleşme ve satın alma projelerinde görev almıştır. Andersen’da çalıştığı sürede Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik belgesini almıştır.

HSBC Türkiye’de 2002-2008 yılları arasında Finans departmanında Vergi Finansal Kontrol bölümünde Yönetici ve Kıdemli Yönetici olarak görev yapan Ozan, 2008 yılında Yasal Raporlama Vergi – Kontrol bölümünde Finans Grup Başkanlığı görevine getirilmiştir. Ozan, 2015 yılında HSBC Türkiye’ye Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır.

Burçin Ozan, aynı zamanda HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Yönetim kurulu üyesidir.

Funda Temoçin -  Genel Müdür Yardımcısı - İnsan Kaynakları

Funda Temoçin, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Kariyerine 2000 yılında Humanitas Doğuş İnsangücü Yönetimi A.Ş.’de başlayan Temoçin, HSBC Türkiye’ye katılmadan önce farklı sektörlerde insan kaynakları uygulamaları ve yönetiminden sorumlu olarak görev yapmıştır.

2003-2005 yılları arasında Tansaş Perakende Mağazacılık A.Ş.’de İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı, 2005-2008 yılları arasında Hedef Alliance Holding’de önce İnsan Kaynakları Müdürü sonrasında İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yapan Temoçin, 2008-2012 yılları arasında Savola Foods Yudum Gıda A.Ş.’de İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışmıştır. Temoçin, 2012-2013 yılları arasında TÜVTÜRK’te İnsan Kaynakları Direktörü ve 2013-2017 yıllar arasında Cigna Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş.’de İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı olarak tüm insan kaynakları uygulamalarından sorumlu yönetim üyesi olarak görev almıştır. Eylül 2017'de HSBC Türkiye'ye katılan Temoçin, İnsan Kaynakları'ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

Cem Muratoğlu - Genel Müdür Yardımcısı, Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetimi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi petrol mühendisliği mezunu olan Cem Muratoğlu, işletme yüksek lisans derecesini Bilkent Üniversitesi’nde tamamladı.

Muratoğlu, sektörde farklı yerli ve yabancı bankalarda strateji, yatırımcı ilişkileri, kurumsal bankacılık ve bireysel bankacılık alanlarında üst düzey görevlerde bulundu.

Sektörde 30 senenin üstünde tecrübesi bulunan Cem Muratoğlu, 5 Ocak 2024 itibarıyla HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

Namık Aksel - Genel Müdür Yardımcısı, Hazine ve Sermaye Piyasaları

Namık Aksel, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezunudur. 2014 yılında, üst düzey yönetici programı olan Harvard Business School General Management Program’ı tamamlamıştır.

Kariyerine, 1993 yılında Yapı Kredi Bankası Hazine Bölümü’nde başlayan Namık Aksel, on yılı aşkın süre bankanın bilanço yönetimi, para piyasaları ve sabit getirili menkul kıymet piyasalarından sorumlu yöneticisi olarak çeşitli pozisyonlarda çalışmış, 2003 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi’nin de devreye girmesi ile portföy yönetimi sektörüne geçiş yapmıştır. Yapı Kredi Portföy Yönetimi’nde Genel Müdür Yardımcılığı görevinden sonra 2004 yılında HSBC Portföy Yönetimi Yatırım Grup Başkanlığı görevine getirilmiştir. 2008 yılında HSBC Portföy Yönetimi Genel Müdürü olarak atanan Aksel, Nisan 2018 itibarıyla HSBC Türkiye Hazine ve Sermaye Piyasalarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Namık Aksel ayrıca, HSBC Portföy Yönetimi’nde Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevine de devam etmektedir.

Dilek Güleç Salzburg - Genel Müdür Yardımcısı, Küresel Bankacılık

Dilek Güleç Salzburg, Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü mezunu olup kariyerine 1999 yılında Demirbank T.A.Ş.’de Kurumsal Bankacılık Müşteri İlişkileri Yöneticisi olarak başladı. Salzburg, 2001-2005 yılları arasında HSBC Türkiye bünyesinde Kurumsal Bankacılık Pazarlama Yöneticisi, 2005-2011 yılları arasında ise Genel Müdürlük Kurumsal Bankacılık ve Sektör Yönetimi biriminde Grup Müdürü olarak görev yaptı. Daha sonra Küresel ve Yatırım Bankacılığı alanında Çokuluslu Şirketler Grup Başkanı olarak çalışan Salzburg, bu görevinin ardından 2016 yılında Çokuluslu Şirketler Ülke Grup Başkanlığı görevini üstlendi. 2020 yılında HSBC Türkiye Küresel Bankacılık Kıdemli Grup Başkanlığı görevine atanan Salzburg’un sorumluluk alanlarına Çokuluslu Şirketler birimine ek olarak Kamu Şirketleri ve Finansal Kurumlar ile ilişki yönetimini yapan birim de eklenmiştir. Dilek Güleç Salzburg, 12 Mart 2021 tarihinden bu yana HSBC Türkiye Küresel Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Caner Işlak - Genel Müdür Yardımcısı, Kurumsal Bankacılık

Caner Işlak, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunudur. Yeditepe Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansı yapmıştır.

HSBC Türkiye’de 1999 yılından bu yana farklı görevler üstlenen Işlak, 1999-2010 yılları arasında Kurumsal Bankacılık Kıdemli Müşteri İlişkileri Yöneticisi, 2010-2016 yılları arasında Yapılandırılmış Bankacılık ve Gayrimenkul Finansmanı Grup Başkanı olarak çalıştı. 2014-2017 yılları arasında Genel Müdürlük Kurumsal Merkez Grup Başkanlığını yürüten Işlak, daha sonra Kurumsal Bankacılık Bölgesel Grup Başkanlığı görevini üstlendi. 2019-2021 yılları arasında Kurumsal Bankacılık Ülke Grup Başkanı olarak çalışan Işlak, 12 Mart 2021 tarihinden bu yana Kurumsal Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Seyyare Özbaşlı Tınaz - Teknoloji ve Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Seyyare Özbaşlı Tınaz yüksek lisans derecesini Fordham University’de tamamladı. Bankacılık sektöründe 25 yıllık deneyimi bulunan Tınaz, iş hayatına 1998 yılında JPMorgan Chase New York Genel Müdürlüğü’nde Proje Yöneticisi olarak başladı. Aynı kurum bünyesinde 7 yıl çalışan Tınaz, Proje Yönetimi, Stratejik Planlama ve Risk bölümlerinde müdür olarak görev aldı. 2005 yılında Lehman Brothers’a Program Direktörü olarak geçiş yaparak New York ve Londra ofislerinde görev alan Tınaz, Lehman’ın İstanbul ofisinin kurulması aşamasında Lehman Türkiye COO’su olarak İstanbul’a döndü.

Seyyare Özbaşlı Tınaz HSBC’ye Kurumsal Bankacılık Kıdemli Program Yöneticisi olarak 2012 yılında katıldı. Global ve Kurumsal Bankacılıkİş Yönetimi Direktörü görevini yürüten Tınaz, 6 Ocak 2023’te HSBC Türkiye Teknoloji ve Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (COO) olarak atandı.

Tolga Tüzüner - Baş Hukuk Müşaviri

2010 yılının Eylül ayında HSBC Bank A.Ş.’deki kariyerine Hukuk ve Yönetim Kurulu Raportörlüğü Baş Hukuk Müşaviri olarak başlamıştır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmasının ardından Bilkent Ünivesitesi’nde İşletme yüksek lisansı yapmıştır. Bankacılık sektöründe toplam mesleki deneyimi 18 yıl olan Tolga Tüzüner, HSBC öncesinde en son Citibank Türkiye olmak üzere çeşitli bankalarda görev yapmıştır. Uzmanlık alanları; Bankacılık ve Finans, Merkez Bankası düzenlemeleri, İş Hukuku, Ticari Bankacılık, Kurumsal Yönetim, Takas / Saklama ve Ticaret Finansmanıdır.