Ana içeriğin başı

Okul Ödemeleri Kredi Limiti’nden kimler yararlanabilir?

Okul Ödemeleri Kredi Limiti, bankamızla anlaşmalı eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci velilerine sunulmaktadır. Okulun bankamızla anlaşması olmaması durumunda veliler Kredili Mevduat Hesabı başvurusunda bulunabilirler.

Kaç tane Okul Ödemeleri Kredi Limiti olabilir?

Sadece bir tane Okul Ödemeleri Kredi Limiti tanımlanabilir.

Okul Ödemeleri Kredi Limiti neye göre belirlenir?

Gelir belgeniz doğrultusunda limit tanımlanır. Limit belirlemede, mevcut müşterilerimizin bankamızla olan ilişkileri de göz önünde bulundurulur.

Okul Ödemeleri Kredi Limiti faizi hesabıma ne zaman tahakkuk eder?

Her ay, bir önceki ay içinde Okul Ödemeleri Kredi Limitinizden kullandığınız anaparanın %10’u ile vergi, fon dahil işlemiş toplam faiz tutarı "minimum ödeme tutarı" olarak hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilir.

Okul Ödemeleri Kredi Limiti faizi nasıl hesaplanıyor?

Okul Ödemeleri Kredi Limitiniz kullanıldığında sadece kullanım süresi için faiz hesaplanır. Örneğin ayın 10'unda kredi kullandınız. Ayın 15'inde hesabınıza para yatırarak bakiyenizi artıya çevirdiniz. Sadece aradaki süre için faiz ödersiniz. (Ayın 10'u dahil olmak üzere 6 gün için) Kullandığınız kredinin faiz tutarları 3 aylık dönemlerin sonunda hesabınıza borç kaydedilir. Okul Ödemeleri Kredi Limiti faiz tutarı sistem tarafından günlük olarak Anapara x Gün x Faiz : 30*100 formülü ile hesaplanır.

Faiz tahsilatı yapılacağı gün hesabımda yeterli tutar olmazsa ne olur?

Üçer aylık devre sonlarında tahakkuk eden faizin tahsilatı için vadesiz hesapta yeterli bakiyenin bulunmaması durumunda, tahsil edilemeyen faiz ve diğer kesintiler Okul Ödemeleri Kredi Limiti bakiyesine eklenecektir.

Okul Ödemeleri Kredi Limitim’den kullandığım tutar için ödemem gereken asgari tutar nedir?

Her 3 aylık dönem sonunda ödenmesi gereken asgari tutar, son dönem içerisinde kullandığınız kredi tutarının % 10’una ilaveten, hesaba en son tahakkuk eden dönem faizi ve bunun vergileri ile ekstre masrafı ve ekstre masrafının vergileridir.

Okul Ödemeleri Kredi Limiti’nden kullandığım kredi borcumu en son hangi güne kadar kapatabilirim?

Devre sonundan itibaren en geç 1 ay içinde asgari ödeme tutarının ödenmesi gerekmektedir.

Asgari ödeme tutarını ödemezsem ne olur?

Devre sonundan itibaren en geç bir ay içinde asgari ödeme tutarının ödenmemesi durumunda Okul Ödemeleri Kredi Limiti gecikme statüsüne alınarak bu limitten yeni kredi kullanımına izin verilmeyecektir.

Okul Ödemeleri Kredi Limiti’nden kullandığım tutarın geri ödemelerinde gecikme olursa kalan okul taksitlerim ödenir mi?

Hayır. Geciken ödeme tutarının ödemesi yapılana kadar okula taksit ödemesi yapılmaz; ödeme sonrasında da taksit tarihi geçmiş işlemler için Okul Ödemeleri Kredi Limiti kullanılmaz.

Okul Ödemeleri Kredi Limitim’in yanı sıra, Kredili Mevduat Hesabım da varsa, Okul Ödemeleri için Kredili Mevduat Hesabım da kullanılacak mı?

Hayır. Okul demeleri için sadece Okul Ödemeleri Kredi Limiti devreye girecektir.

Hem Okul Ödemeleri Kredi Limitim’den, hem de Kredili Mevduat Hesabım’dan kullandığım tutarlar için hesabıma para yatırdığımda, önce hangi limitimin borcu tahsil edilir?

Önce Kredili Mevduat Hesabınız’dan kullanmış olduğunuz tutar tahsil edilecektir.

Okul Ödemeleri Kredi Limiti’ne nasıl başvurabilirim?

HSBC Bank'ta hesabınız yoksa, ilk önce adınıza şubemizde bir vadesiz mevduat hesabı açılır. Okul Ödemeleri Kredi Limiti’ne başvurmak için şubelerimizde bulunan başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Türk uyruklu gerçek kişiler için, T.C. Nüfus Cüzdanı, T.C. Sürücü Belgesi veya Pasaport fotokopisi, yabancı uyruklu gerçek kişiler için Pasaport ve Oturma İzni Belgesi fotokopisi, gelir belgesi ve bunlara ek olarak Okulun/ ilgili kurumun banka hesabının yer aldığı eğitim ücretini gösteren proforma fatura/belge ve ödeme planının Şubeye teslim edilmesi gerekir.

Kefile gerek var mı?

Kefile gerek yoktur.

Okul Ödemeleri Kredi Limitim yaklaşık kaç günde kullanıma açılır?

Değerlendirme sürecinden geçen Okul Ödemeleri Kredi Limiti başvuruları bir haftada sonuçlanır.

Okul Ödemeleri Kredi Limitim’den kullandığım tutarları ve ödemelerimi nasıl takip edeceğim?

Okul Ödemeleri ile ilgili hesap hareketlerinizi her ay adresinize gönderilecek ekstre ile kolayca takip edebilirsiniz.

Okul Ödemeleri Kredi Limitim’i kapatmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Şubenize başvurarak varsa borcunuz ve işleyen faizinizi ödeyerek Okul Ödemeleri Kredi Limitiniz’i kapatabilirsiniz.