Ana içeriğin başı

Güvenli Anahtar

Güvenli Anahtar, Bireysel İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık uygulamalarına girişlerinizde güvenliği arttıran tek kullanımlık şifre üretme cihazıdır.

Güvenli Anahtar, İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık uygulamalarına girişlerinizde güvenliği arttıran tek kullanımlık şifre üretme cihazıdır. İnternet bankacılığı kullanıcı kodu ve parolanızı girdikten sonra, sadece sizin belirleyeceğiniz PIN kodu ile açılabilen Güvenli Anahtar'ınızın ürettiği 6 haneli şifreyle İnternet ve Mobil Bankacılık uygulamalarına giriş yapabilirsiniz.

Güvenli Anahtar'a Nasıl Başvurabilirsiniz?

İnternet Bankacılığı'na giriş yaptıktan sonra Ayarlar / Giriş Tercihleri / Güvenli Anahtar Başvuru menüsünden ya da HSBC Bank Telefon Bankacılığı 0850 211 0 111 aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Güvenli Anahtar'ınızı Aldınız mı?

Güvenli Anahtar'ınızı kullanabilmeniz için internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Ayarlar / Giriş Tercihleri / Güvenli Anahtar Aktivasyon menüsündeki adımları takip ederek aktive etmeniz gerekmektedir.

Güvenli Anahtar Kullanım Kılavuzu

Güvenli Anahtarınızın sağ alt köşesinde bulunan yeşil tuşa 2 saniye basılı tutunuz. Ekranda "PIN" ibaresini görünce belirlediğiniz PIN kodunu giriniz. PIN kodunu doğru girdiğinizde ekranda "HSBC" ibaresi görünecektir. Sağ alt köşede yer alan yeşil tuşa bir kez basarak tek kullanımlık şifre oluşturabilirsiniz

Güvenli Anahtar'da kapama tuşu bulunmamaktadır. Herhangi bir işlem yapılmaması durumunda cihazınız 30 saniyede otomatik olarak kapanacaktır.

Kırmızı Tuş

Güvenli Anahtarınızı aktive ederken, ilk girmiş olduğunuz PIN’inizi onaylamak için basınız.

Yeşil Tuş

  • Cihazı açmak için 2 saniye basılı tutunuz.
  • Girdiğiniz bir karakteri silmek için bir defa basınız.
  • Tüm girişinizi silmek için basılı tutunuz.
  • PIN kodunuzu girdikten sonra, tek kullanımlık şifre üretmek için bir kez basınız.

HSBC Bireysel İnternet Bankacılığı’na giriş yaptıktan sonra Ayarlar / Giriş Tercihleri / Güvenli Anahtar Aktivasyon sayfasına giriniz. Güvenli Anahtar’ınızın arkasında yer alan seri numarasını ilgili alana yazarak TAMAM tuşuna basınız.

Güvenli Anahtar'ınızın sağ alt köşesinde bulunan yeşil tuşa 2 saniye basılı tutunuz. Ekranda "NEW PIN" ibaresi belirdikten sonra, Güvenli Anahtar'ınızı açmak için kullanacağınız en az 4, en fazla 8 haneli, kendi belirleyeceğiniz PIN kodunu giriniz ve sol alt köşede yer alan kırmızı tuşa basınız. Ekranda "NEW PIN CONF" ifadesi belirince PIN kodunuzu aynı şekilde bir kez daha yazınız.

PIN kodunu doğru girdiğinizde ekranda "HSBC" ibaresi görünecektir. Sağ alt köşede yer alan yeşil tuşa bir kez basarak, tek kullanımlık şifre oluşturabilirsiniz.

Hatırlatma: Güvenli Anahtar'ınızın PIN kodu olarak 1111 gibi mükerrer ya da 1234 gibi ardışıl sayı dizileri girmeniz durumunda, ekranda "Not Safe" (Güvenli Değil) ibaresi görünecektir. Bu gibi güvenli olmayan sayı dizilerini PIN olarak belirlemenize izin verilmez.

Hatırlatma 2: Güvenli Anahtar'ınızı aktive ettiğinizde İnternet Bankacılığı giriş tercihiniz "Güvenli Anahtar" olarak güncellenecektir.

Güvenli Anahtar'ınızın PIN kodunu hatalı girmeniz durumunda ekranda "FAIL 001" ifadesi yer alır. Ardarda yaptığınız her başarısız giriş denemesinde ekran, kaçıncı hatalı giriş olduğunu belirterek uyarı verir. PIN kodunuzu ardarda 3 kez hatalı girmeniz durumunda ekranda "FAIL 003" ve "LOCK PIN" ibareleri görülür. Bu durumda Güvenli Anahtar’ınız kilitlenecek ve tekrar kullanıma açmak için gerekli olan 7 haneli PUK kodunu gösterecektir.

PIN kodunuzu ardarda 3 kez hatalı girmeniz durumunda ekranda "FAIL 003" ve "LOCK PIN" ibareleri görülür. Bu durumda Güvenli Anahtar’ınız kilitlenecek ve tekrar kullanıma açmak için gerekli olan 7 haneli PUK kodunu gösterecektir.

HSBC Kredi Kartınız ya da Banka Kartı'nız varsa; kilitlenen Güvenli Anahtar'ınızı açmak için, internet bankacılığı giriş ekranında yer alan "Güvenli Anahtar Kilit Açma" tuşuna basınız. Ekrana gelen sayfada istenen bilgileri girdikten sonra, Güvenli Anahtar'ınızı açabilmeniz için gerekli olan kilit açma kodu Bankamızda kayıtlı cep telefonunuza SMS olarak iletilecektir.

HSBC Kredi Kartı ya da Banka Kartı'nız yoksa; HSBC Bank Telefon Bankacılığı 0850 211 0 111'i arayarak, Güvenli Anahtar'ınızın kilidini açabilmeniz için gerekli olan kilit açma kodunu kayıtlı cep telefonunuza SMS olarak alabilirsiniz.

İnternet bankacılığına giriş yaparak Ayarlar / Giriş Tercihleri / Güvenli Anahtar Kilit Açma menüsününden kilitlenen Güvenli Anahtar’ınızı açabilmeniz için gerekli olan kilit açma kodunu kayıtlı cep telefonunuza SMS olarak alabilirsiniz.

Kilit Açma Kodunu SMS ile aldıktan sonra;

Güvenli Anahtar'ınızda PUK kodunun göründüğü ekranda, sağ alt köşede yer alan yeşil tuşa bir kez basarak cep telefonunuza gelen kilit açma şifresini giriniz.

Kilit açma şifrenizi başarılı bir şekilde girdikten sonra Güvenli Anahtar'ınız, sizi yeni bir PIN kodu belirlemeniz için yönlendirecektir. En az 4, en fazla 8 haneden oluşan kendi belirleyeceğiniz PIN kodunuzu girdikten sonra, kırmızı tuşa basınız. PIN kodunuzu onay için bir kez daha giriniz. İşlemi başarıyla tamamladığınızda ekranda "HSBC" ifadesi görünecektir.

New PIN

Yeni bir Güvenli Anahtar PIN'i oluşturmanız gerekir. PIN en az 4, en fazla 8 karakterden oluşmalıdır. 1234 gibi ardışık ya da 1111 gibi tekrarlayan rakamlar kullanmaktan kaçınmalısınız. Oluşturduğunuz PIN'i Güvenli Anahtar'a girin ve kırmızı tuşa basın.

Not: PIN'i girerken hata yaparsanız, girdiğiniz son haneyi silmek için yeşil tuşu kullanabilirsiniz.

PIN CONF -----

Oluşturduğunuz PIN'in doğrulanması gerekmektedir. Belirlediğiniz PIN'i Güvenli Anahtar'a tekrar girin.

NEW PIN CONF HSBC

Güvenli anahtar PIN'inizi başarıyla ayarladınız. Şimdi Güvenli Anahtar'ınızı kullanarak tek kullanımlık şifre oluşturabilirsiniz.

FAIL PIN

Şifrenizin doğrulamasını yaparken girdiğiniz PIN ile ilk girdiğiniz PIN eşleşmiyor. Kırmızı tuşa basıp PIN oluşturma adımlarını tekrarlayın.

LOCK PIN FAIL 1

Kilit açma kodu hatalı girildi. Yeşil tuşa hafif ve hızlı bir şekilde bastığınızda (Tuşa basılı tutmayın.) kilit açma kodunu tekrar girmeniz istenir. Kilit açma kodunu doğru girdiğinizden emin olmalısınız.

LOCK PIN FAIL 2

Kilit açma kodu hatalı girildi. Yeşil tuşa hafif ve hızlı bir şekilde bastığınızda (Tuşa basılı tutmayın.) kilit açma kodunu tekrar girmeniz istenir. Kilit açma kodunu doğru girdiğinizden emin olmalısınız.

Güvenli Anahtar, sizi dolandırıcılığa karşı korumak için üç hatalı giriş yapılması halinde kilitlenir.

LOCK PIN FAIL 3

Kilit açma kodu üçüncü defa hatalı girildi. Güvenli Anahtar geçici olarak kilitlenir. Bu ileti, kilitlenme süresi doluncaya kadar Güvenli Anahtar ekranında kalır, daha sonra cihaz kendiliğinden kapanır.

Güvenli Anahtar 'LOCK PIN' ifadesi ile tekrar açıldığında, ekranda 7 haneli bir rakam görüntülenir.

Yeşil tuşa hafif ve hızlı bir şekilde basın (Tuşa basılı tutmayın.) ve aynı kilit açma kodunu tekrar girin. Kodu aynen ekranda göründüğü gibi girdiğinizden emin olmalısınız.

LOCK PIN FAIL 4

Kilit açma kodu dördüncü defa hatalı girildi. Güvenli Anahtar geçici olarak kilitlenir. Bu ileti, kilitlenme süresi doluncaya kadar Güvenli Anahtar ekranında kalır, daha sonra cihaz kendiliğinden kapanır

Güvenli Anahtar 'LOCK PIN' ifadesi ile tekrar açıldığında, ekranda 7 haneli bir rakam görüntülenir.

NEW PIN not SAFE

Girmiş olduğunuz yeni PIN yeterince güvenli olmadığını için bir başka PIN belirlemeniz gerekmektedir. PIN en az 4, en fazla 8 karakter uzunluğunda olmalı ve ardışık ya da tekrarlayan rakamlar içermemelidir. Örneğin; 1234 ya da 1111 gibi sayı dizileri kullanmamalısınız.

PIN -----

Güvenli Anahtar , PIN'inizi girmenizi bekliyor. PIN'inizi girin ve herhangi bir tuşa basmayın. Ekranda görüntülenen çizgi sayısı PIN'inizdeki hane sayısına eşittir.

HSBC

HSBC yazısı, PIN'iniz kabul edildiğinde gelen karşılama mesajıdır. Tek Kullanımlık Şifre oluşturmak için yeşil tuşa basın.

PIN FAIL 1

Girdiğiniz PIN yanlış. Yeşil tuşa hafif ve hızlı bir şekilde bastığınızda (Tuşa basılı tutmayın.) PIN giriş ekranına döneceksiniz. Ardından PIN'inizi tekrar girmeniz istenecektir.

PIN FAIL 2

Girdiğiniz PIN yanlış. Yeşil tuşa hafif ve hızlı bir şekilde bastığınızda (Tuşa basılı tutmayın.) PIN giriş ekranına döneceksiniz. Ardından PIN'inizi üçüncü defa girmeniz istenecektir.

Güvenli Anahtar, sizi dolandırıcılığa karşı korumak için üç hatalı PIN girişi yapılması halinde kilitlenir.

PIN FAIL 3

Girdiğiniz PIN yanlış. Güvenli Anahtar'ınız kilitlenecek. Kullanım Kılavuzu'nun Kilit Açma bölümünde yer alan yönergeleri izleyerek cihazınızı kulanılır hale getirebilirsiniz.

LOCK PIN 4635135

HSBC Güvenli Anahtar'ınız kilitlendi. İnternet Bankacılığını kullanmaya devam etmek için, kilidini açmanız gerekir. Kullanım Kılavuzu'nun Kilit Açma bölümünde yer alan yönergeleri izleyerek cihazınızı kulanılır hale getirebilirsiniz.

LOCK PIN -----

Güvenli Anahtar, kilit açma kodunu girmenizi bekliyor. Yedi haneli kilit açma kodunu girin. Kod doğru girildikten sonra, yeni bir PIN oluşturmanız istenir.

LOCK NEW PIN -

Güvenli Anahtar'ınızın kilidi açıldı, yeni bir PIN oluşturmalısınız. PIN en az 4, en fazla 8 karakter uzunluğunda olmalıdır. 1234 gibi ardışık ya da 1111 gibi tekrarlayan rakamlar kullanmaktan kaçınmalısınız. Oluşturduğunuz PIN'i Güvenli Anahtar'a girin ve kırmızı tuşa basın. Not: PIN'i girerken hata yaparsanız, girdiğiniz son haneyi silmek için yeşil tuşu kullanabilirsiniz.

LOCK PIN CONF --------

Oluşturduğunuz PIN'in doğrulanması gerekmektedir. Belirlediğiniz PIN'i Güvenli Anahtar'a tekrar girin.

LOCK FAIL PIN

Şifrenizin doğrulamasını yaparken girdiğiniz PIN ile ilk girdiğiniz PIN eşleşmiyor. Kırmızı tuşa basıp PIN oluşturma adımlarını tekrarlayın.

LOCK NEW PIN NOT SAFE

Girmiş olduğunuz yeni PIN yeterince güvenli olmadığını için bir başka PIN belirlemeniz gerekmektedir. PIN en az 4, en fazla 8 karakter uzunluğunda olmalı ve ardışık ya da tekrarlayan rakamlar içermemelidir. Örneğin; 1234 ya da 1111 gibi sayı dizileri kullanmamalısınız.

button

Güvenli Anahtar'daki tuşlardan biri çok uzun bir süre basılı tutuldu. Güvenli Anahtar pil gücünü korumak için kendiliğinden kapanır. Güvenli Anahtar'ı yeniden açıp PIN'inizi girerek yapmakta olduğunuz işlemi tekrarlayabilirsiniz.

bAtt 2

Güvenli Anahtar'ınızın pili zayıfladı. Endişe etmeyin, pilin hala yaklaşık 2 ay ömrü var. Bu süre öncesinde HSBC Telefon Bankacılığı 0850 211 0 111 ile irtibata geçerek yeni Güvenli Anahtar sipariş etmelisiniz.

bAtt 1

Güvenli Anahtar'ınızın pili zayıfladı. Endişe etmeyin, pilin hala yaklaşık 1 ay ömrü var. Bu süre öncesinde HSBC Telefon Bankacılığı 0850 211 0 111 ile irtibata geçerek yeni Güvenli Anahtar sipariş etmelisiniz.

bAtt 0

Güvenli Anahtar'ınızın pili her an bitebilir. HSBC Telefon Bankacılığı 0850 211 0 111 ile irtibata geçerek yeni Güvenli Anahtar sipariş etmelisiniz.

Daha Fazlası

İlgili Başlıklar

İnternet Bankacılığı

İnternet Bankacılığı ile işlemlerinizi 7 gün 24 saat
hızlı ve güvenli olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Bankacılık

Mobil Bankacılık uygulamamız ile mobil cihazlarınızdan bankacılık hizmetlerimize ihtiyacınız olan her an, her yerde ulaşabilirsiniz.

İşlem İmzalama

İşlem İmzalama ile finansal ve bilgi güncelleme işlemleriniz daha da güvenli!

İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık uygulamalarındaki geçerliİşlem Limitleri

İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık uygulamalarındaki geçerli işlem limitlerini inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Güvenli Anahtar sahibi olmak için HSBC müşterisi olmak zorunlu mudur?

Evet. Güvenli Anahtar, HSBC Bank Bireysel İnternet Bankacılığı kullanıcılarına özel bir üründür.

Güvenli Anahtar'ı ATM ya da Telefon Bankacılığı’nda da kullanabilir miyim?

Hayır, Güvenli Anahtar'ınız ile üreteceğiniz Tek Kullanımlık Şifreler sadece internet bankacılığı için geçerlidir

Güvenli Anahtarımı kaybettim / çaldırdım, ne yapmalıyım?

Güvenli Anahtar'ınızın kaybolduğunu ya da çalındığını düşünüyorsanız, HSBC Bank Telefon Bankacılığı 0850 211 0 111'i arayarak kullanıma kapattırabilirsiniz.

Güvenli Anahtar için belirlediğim şifreyi değiştirmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Güvenli Anahtarınızı mevcut şifrenizi kullanarak açtıktan sonra, "HSBC" mesajı ekranda göründüğü sırada 8 tuşuna 2 saniye basılı tutunuz. Cihazınız yeni bir şifre belirlemenizi isteyecektir. En az 4, en fazla 8 haneden oluşan kendi belirleyeceğiniz yeni PIN kodunuzu girdikten sonra, kırmızı tuşa basınız. Yeni PIN kodunuzu onay için bir kez daha giriniz. İşlemi başarıyla tamamladığınızda ekranda "HSBC" ifadesi görünecektir.

Daha Fazlası