Ana içeriğin başı

HSBC’de her birimizin ayrı bir yetenek olduğu bilinir ve yeteneğimizin gelişimi, desteklenmesi için yöneticilerimiz önemli bir rol üstlenir. Bu süreci yakından takip ederek, bize en uygun fırsatlardan yararlanmamız için gerekli ortamı hazırlar.

HSBC’de Eğitim & Gelişim Fırsatları

HSBC’de gelişimimiz yakından takip edilir ve desteklenir. HSBC University de bu sürecin önemli bir parçası olan global gelişim platformumuzdur. LinkedInLearning, Degreed, Get Abstract, Fit for Banking gibi platformlara ücretsiz erişmemiz sağlanır.

 

Kariyer yolculuğumuzun bir parçası olarak kişisel ve mesleki yetkinliklerimizin gelişmesini amaçlayan eğitim kataloğumuz, sınıf içi ve online eğitimleri içerir. HSBC’nin global olarak sunduğu gelişim platformlarından ve fırsatlarından hepimiz faydalanırız.

 

HSBC’nin İngilizce eğitimleri hem kariyerimizi hem kişisel gelişimimizi destekler ve tüm HSBC’lileri kapsayıcı olarak sunulmaktadır. “İş Gerekliliği için İngilizce Gelişim”, “Stratejik Roller için İngilizce Gelişim” ve “Kişisel Gelişim için İngilizce Gelişim” gibi farklı programlardan yararlanırız.

 

HSBC, işe yeni başlayanlar için sınıf içi eğitimler, işbaşı eğitimleri, mentorluk programı gibi farklı gelişim fırsatları sunar.

 
 
İç Koçluk

İç Koçluk Programımız, ICF sertifikasyonlu eğitim serilerinden oluşur. Programı başarıyla tamamlayan iç koçlarımız, diğer çalışma arkadaşlarımıza koçluk yapar.

Global Mentorluk

Mentorluk, potansiyelimizi ve kariyer hedeflerimizi gerçekleştirmek için fayda sağlayan önemli bir kariyer gelişim aracıdır. Global Mentorluk Platformu, HSBC genelinde farklı seviyeler, ülkeler, iş kollarındaki liderlerle iletişime geçmemiz ve gizliliğe dayalı bir ilişki başlatmamızı sağlar.

HSBC bünyesinde global olarak sunulan gelişim platformlarına ve fırsatlara tüm çalışma arkadaşlarımız ulaşır.

Sürekli Performans ve Gelişim

HSBC’de bireysel ve kurumsal başarıya katkı sağlayarak, yüksek performans kültürünü etkin bir şekilde sürdürmek için sürekli performans ve gelişim yaklaşımını benimseriz. Ölçülebilir ve dengeli performans hedeflerine dayanan, sürdürülebilir başarıyı özendiren, risk yönetimi prensipleri ile uyumlu performans yönetimini esas alırız. Sürekli performans ve gelişim yaklaşımımız sayesinde,

  • Performans kültürünün önemli bir parçası olarak bunun sürekli hale gelmesinde önemli rol oynarız. Değerlerimize ve stratejilerimize uyumlu davranışları sergileyerek, bu kültürün sürdürülebilir olmasında aktif olarak yer alırız.
  • Davranışları iyileştirmenin organizasyonel gelişim ve büyümeye olan katkısını bilerek, bunu çalışma arkadaşlarımızla uyum içerisinde hep birlikte geliştiririz.
  • Çalışma arkadaşlarımızın gelişimlerini takdir ederek, gelişim kültürümüzü destekleriz.
  • Sürekli ve etkin geri bildirim ile koçluk kültürünü yaşatırız.