Ana içeriğin başı

Çevre alanında, iklim değişikliğine karşı şekillenen global trendler doğrultusunda, doğal yaşamın sürdürülebilirliği ve çevre bilincinin geliştirilmesinin desteklenmesi için çevresel sürdürülebilirlik odaklı projeleri destekliyoruz.

Yağmur Suyu Hasadı

Türkiye’de iklim değişikliğine karşı en hassas bölgelerden biri olan Büyük Menderes Havzası’nda suyun verimli kullanımına katkı sağlamak amacıyla WWF-Türkiye iş birliğiyle Yağmur Suyu Hasadı projesini yürütüyoruz.

Aydın Haydarlı Köyü’nde başlattığımız projede, yağmur suyunun belli haznelerde toplanarak günlük kullanımda veya sulamada yeniden kullanılması ile aşırı yağışlara karşı yağmur suyunun toprağa emdirilmesi gibi çeşitli teknikler uygulanarak bölge için sürdürülebilir bir yağmur suyu hasadı modeli oluşturulması amaçlanıyor. 2 yıl sürecek proje kapsamında Haydarlı Köyü’nde 650 ton yağmur suyu hasadı yapılarak ekolojik bir değişim yaratılmasını hedefliyoruz.

Proje kapsamında, bu yıl HSBC Gönüllülerimizle,  İstanbul, İzmir ve bölge okullarında tatlı suyun önemi ve yağmur suyu hasadı yöntemleriyle ilgili eğitim vererek 3 bin öğrenciye ulaşacağız. Ayrıca, 250 öğretmene tatlı su, su riskleri ve yağmur suyu hasadı konusunda eğitim vereceğiz.

HSBC Ormanı

2019 yılında Ege Orman Vakfı ile İzmir-Çeşme otobanı kenarında yaptığımız 1750 fidandan oluşan ağaçlandırma çalışması ile ülkemizin nefesi olan orman alanlarının artırılmasına destek olduk. 2020 yılında ise çalışanlarımızın ve müşterilerimizin adına diktiğimiz fidanlar ve HSBC Gönüllüleri’mizin bağışlarıyla İzmir Torbalı’da 5000 fidanlık bir HSBC Ormanı oluşturduk.

Tamamlanan Projeler

Su Kaşifi Programı

HSBC Su Programı kapsamında Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı tarafından yürütülen “Su Kâşifi” programını 2015-2017 yılları arasında Türkiye genelinde 300’ün üzerinde ilkokul ve ortaokulda uyguladık. Su Kâşifi Programı ile 8-14 yaş grubu öğrencilerin su tasarrufu ve suya erişim konularında farkındalık kazanmasını amaçladık.

3 yılın sonunda programda toplam 7 bin öğrenci; kendi okulları, aileleri ve çevrelerinde su bilinci oluşturmak için projeler geliştirdi. Bu öğrenciler çalışmalarıyla yaşadıkları bölgelerde büyük bir etki yaratarak 42,000 kişiye ulaştı. Ayrıca başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken okullarda; su temalı şarkılar, oyunlar, tiyatro gösterileri, sergiler, yarışmalar içeren Su Festivalleri düzenlendi.

Su Varsa Gelecek Var

HSBC Grubu ve World Wildlife Fund (WWF) küresel iş birliğinin Türkiye’deki ayağı olan “Su Varsa Gelecek Var” projesi kapsamında, WWF Türkiye iş birliğiyle “Sapanca Gölü'nde Su Riski ve Ekonomi” raporu hazırlandık. Sapanca Gölü'nde su ve ekonomi arasındaki ilişkiyi irdeleyen çalışmada, her bir paydaş için su tasarruf çalışmalarının maliyeti ve tasarruf edilen su ile yaratılan ekonomik değer arasındaki ilişki irdelendi.

Plastik Kapak Toplama Kampanyası

Plastik kapak toplama kampanyası kapsamında, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nin tekerlekli sandalye alımını desteklemek amacıyla yaklaşık 100 kg plastik kapak topladık.