Ana içeriğin başı

Avans Ödemesi veya "419 Dolandırıcılığı"

Bunlar, inanılmaz derecede yüksek değerdeki, genellikle Amerikan Doları cinsinden, fonların aktarılmasına yardımcı olunması karşılığında alıcıya cömert bir ödül vadeden yalvarıcı / ricacı nitelikte olan mektuplardır. Bu fonların şirket kârlarından birikmiş rüşvetlere, harcanmamış hükümet fonlarından ölmüş bir kişinin sahip çıkılmamış parasına kadar herhangi bir şey olduğu iddia edilebilir.

Dolandırıcılar, banka bilgilerinin peşindedir. Transfer işlemleri genellikle alıcının alışverişi bitirmek üzere ücret / vergi / rüşvet gibi bir ödeme yapmasını gerektirir -bu ise Avans Ödemesi'dir. Bu tür ödemeler kaybedilir.

Yakın geçmişteki bir gelişme ise alıcının, sahte bir banka web sitesine sokularak ve on milyonlarca dolarlık bakiye veren belli bir hesap gösterilerek fonların havaleye hazır olduğuna ikna edilmesidir. Bu paralar gerçekte mevcut değildir.

Ayrıca alıcının banka bilgilerinin diğer dolandırıcılıklarda kullanılması da yaygındır.

Piyango Paraları

Bunlar, alıcıya piyangodan ikramiye kazandığını bildiren mektup ya da e-postalardır. Parayı elde etmesi için alıcının cevap vermesi gerekir. Daha sonra paranın havale edilebilmesi için banka bilgileri istenir. Ayrıca bir işlem ücreti de talep edilebilir. Bu ücret, ödendiği takdirde kaybedilecektir. Ayrıca, verilen herhangi bir banka bilgisi büyük olasılıkla diğer dolandırıcılıklarda kullanılacaktır.

Aldatıcı Virüs E-Postaları (Virus hoax e-mails)

Gönderilen virüs uyarısı e-postalarının çoğu, sadece endişe yaratmaya ve işleri karıştırmaya yönelik aldatıcı mesajlardır.

Bu tür uyarılar gerçek de olabilir, bu nedenle bunları hafife almayın. Ancak, bir girişimde bulunmadan önce, anlatılanları McAfee®, Sophos ya da Symantec gibi bir antivirüs yazılımı sitesini ziyaret ederek ve bu mesajları arkadaşlara ve tanıdıklara göndererek kontol edin.